Sešli jsme se s Petrem Koukalem

Tentokrát jsme se sešli s Petrem Koukalem, českým badmintonistou. Petr je devítinásobným mistrem České republiky a trojnásobným účastníkem olympijských her. Petr již od malička sportoval. Už v útlém věku se zamiloval do badmintonu, který jeho táta závodně hrál a pak ho i trénoval. Dříve nebyl badminton moc rozšířený, tak Petr často vyjížděl i na zahraniční turnaje a tréninkové stáže, aby získal porovnání s ostatními zeměmi a mohl se postupně posunout do evropské i světové špičky. Ve 20 letech zvítězil na mezinárodním turnaji na Kypru, kde získal tolik potřebné sportovní sebevědomí, a začal postupně sbírat další mezinárodní úspěchy. V roce 2008 se Petr kvalifikoval na své první olympijské hry do Pekingu, tedy do země badmintonu zaslíbené. Následně když se mu v roce 2010 na světovém turnaji v Německu podařilo konečně proniknout mezi nejužší světovou špičku, jen pár hodin po tomto úspěchu mu byla diagnostikována rakovina varlat a hned další den musel podstoupit operaci a následovala několikaměsíční chemoterapie. Díky včasnému nálezu a úspěšné léčbě se mu podařilo uzdravit a vrátit se nejen do aktivního života, ale také do vrcholového sportu. Na další olympiádě v Londýně v roce 2012 byl českým vlajkonošem a kariéru nakonec ukončil v Riu 2016. Dnes se věnuje projektu STK pro chlapy, kterým upozorňuje na důležitost zdravotní prevence, dělá zdravotní i motivační přednášky, firemní badmintonové tréninky, exhibice i turnaje, trénuje své badmintonové nástupce a podniká.

V čem spočívá kouzlo badmintonu?

Badminton je neskutečně kreativní hra. Myslím si, že jedna z nejkreativnějších ze světa her a sportů. Jednak se hraje s něčím, čemu my říkáme badmintonový míček, což už samo o sobě je zajímavé. A co by mělo lítat lépe než husí peří, že? Badminton je nejrychlejší raketový sport na světě. Kouzlo je v tom, že zasmečuji plnou silou, dám do toho obrovskou ránu a smeč může letět až 497 km/h, to je oficiální rekord mého kamaráda z Malajsie v Guinnessově knize rekordů. Stejně tak ve stejnou chvilku, stejnou raketou, se stejným míčkem můžu zahrát úder, který sotva přeletí síť a hraje se prakticky s milimetrovou přesností. Je to technicky i takticky náročná sportovní aktivita, která zároveň klade na sportovce obrovské fyzické nároky, protože kurt je vzhledem k rychlosti úderů relativně velký. Výměny jsou dlouhé, intenzivní a rychlé. Ale samozřejmě pro rekreační úroveň je badminton současně nádherný a oblíbený sport a zahraje si ho prakticky každý. I když ho člověk nikdy nehrál, je během hodiny schopen udělat několik skvělých výměn a má hned dobrý pocit, že se něco naučil a současně i udělal něco pro své tělo. První rok se člověk učí, zrychluje a zlepšuje velmi rychle a podle mého názoru je právě v tom tenhle sport lepší než všechny ostatní. Ale zároveň, když se člověk do toho opravdu obuje, je časem velmi komplexní a krásný. A vlastně nikdy se nedá naučit úplně a dokonale. To ale žádný sport ani řemeslo…

Jak se vy jako vrcholový sportovec srovnáváte s úspěchem či neúspěchem?

Moje zkušenost je taková, že mě vždycky hnaly víc dopředu naopak neúspěchy. Úspěch hrozně rychle pomine. Navíc…Co je to vlastně ten úspěch? Jak je definován? Kdo ho definoval? Je to pravda? Vždycky jsem čekal, že po dosažení úspěchu přijde ta obrovská radost a euforie. Ale když se to stalo, tak než to všechno přišlo, člověk se ani nenadál a byly před ním další výzvy. Ten neúspěch jsem prožíval vždy déle a ta bolest a trápení z neúspěchu mě motivovaly k tomu, abych něco zlepšil, prožíval to lépe a intenzivněji a nemusel neúspěch prožívat znovu. Hnala mě sice vidina úspěchu, ale víc do mě vždy podvědomě ryla zkušenost neúspěchu, kterou jsem nechtěl zažít znovu. Kamarádi z Anglie říkají – I hate losing more than I love winning…

Víme, že se věnujete projektu STK pro chlapy. Můžete nám něco víc o tom povědět? Je za tím nějaký příběh?

STK pro chlapy – tak za tím je můj osobní příběh, který jsem prožil přibližně 10 let zpátky. Vrátil jsem se akorát ze svého jednoho velice úspěšného turnaje. Oslavil jsem to. Myslel jsem si, že ten život bude jen lepší. Dostal jsem se psychicky i herně mezi nejlepší hráče na světě a věřil, že až do konce kariéry už nikdy nespadnu níž. Jenže 48 hodin po příjezdu z turnaje jsem ležel na operačním sále s onkologickým onemocněním, na které se přišlo obrovskou shodou náhod. Měl jsem obrovské štěstí. Přišel jsem včas. To zaručilo, že jsem se mohl relativně rychle uzdravit a za dalších 5–6 měsíců jsem byl zpátky mezi živými a taky i mezi vrcholovými sportovci. Zkušenost mi řekla, že se vyplatí těmto věcem předcházet. A to znamená věnovat se prevenci. Což v tom chlapském světě a chlapském zdraví znamená jednou za dva roky si zajít na preventivní prohlídku a také mezitím provádět samovyšetření a být otevřený a poslouchat své tělo. STK pro chlapy se projekt jmenuje proto, že se celé to ožehavé téma snažíme trochu odlehčit a vysvětlit, že každý zodpovědný moderní muž by se o své zdraví měl starat minimálně tak, jako se stará o své auto. A jak jistě víte, s autem je potřeba jednou za dva roky dojít na STKáčko. Nebo když se kdykoliv rozsvítí nějaká červená kontrolka na palubní desce, je nutné zastavit a řešit servis. K tomu jsme to připodobnili. Jsem moc rád, že i díky spojení s MultiSportem můžeme nyní oslovit výrazně větší skupinu lidí/chlapů a nabídnout jim inspiraci, proč se vyplatí začít se o sebe více starat. Navíc podle mého názoru a zkušenosti ona prevence neznamená pravidelné chození na prohlídky k lékaři. Pro mě je prevence především zdravý životní styl, pohyb, psychická pohoda, sport… A právě proto už dlouho považuji MultiSport a jeho činnost za skvělého ambasadora prevence nejen ve firemním světě a těší mě, že jsme nyní mohli spojit své síly.

Plánujete vyrazit na badminton? Sportoviště najdete zde.

Naučte se s námi BRUSLIT

Jak začít bruslit? Nechte se inspirovat a vyzkoušejte naše tipy.

Lední bruslení

K zimě jednoznačně patří bobování, sáňkování, lyžování, snowboardování nebo právě i lední bruslení. Pokud se chystáte vyrazit poprvé se svým potomkem na led a ještě neumíte vy ani vaše dítě bruslit, tak zkuste naše tipy, jak začít.

1. Myslete na oblečení.
Lední bruslení je zároveň sport, oblečte se tak, aby vám nebylo až moc velké teplo. Sáhněte po pohodlném oblečení a nezapomeňte si sbalit s sebou rukavice. Pokud zatím nechcete investovat do bruslí, můžete si je půjčit.

2. Zkoušejte se v nich jen projít.
Na stadionech mívají gumové rohože. Zkuste se po nich projít a najděte rovnováhu. Pokud se vám to nepodaří a chůze bude roztřesená, zkuste se koukat před sebe do jednoho bodu.

3. Vyzkoušejte led.
Uvolněte se, pokrčte mírně kolena, snažte se držet nohy rovně a v klidu. Zkuste třeba jen chodit. Tím si zvyknete na tření bruslí a ledové plochy. Také se vám zlepší práce kotníků. Pokud se bojíte, držte se okraje kluziště.

4. Postupně zkuste bruslit.
Přeneste váhu na jednu nohu a druhou se pohybujte šikmo dozadu. Hýbejte se pomalu a plynule. Není kam spěchat. Snažte se vyhnout trhavým pohybům. Důležité je držet rovnováhu. Padání se asi nevyhnete, ale tím se netrapte, je to úplně normální.

5. Naučte se padat.
Pády k tomuto sportu patří a potkají i vás. Když se vám bude zdát, že padáte, přidřepněte si a dejte ruce od těla. Tím zbrzdíte pád. Důležité je sbalit prsty v pěst, aby je náhodou ostatní bruslaři nepřejeli.

6. Rozjeďte to.
Když už se budete cítit dobře, zkuste přidat rychlost. Může se stát, že začnete padat. Pokud k tomu dojde, velice pravděpodobně máte váhu moc na špičkách. Stačí pokrčit nohy a klidně upažit ruce.

7. Naučte se i zastavit.
Stačí mírně pokrčit nohy v kolenou a vystrčit jednu nohu. Zatlačte trochu do ledu. Pokud zastavujete správně, pak se na ledu vytvoří malá kupička sněhu.

Kam vyrazit? Podívejte se do našeho vyhledávače.

Sauna a její účinky na zdraví

Pravidelné návštěvy v sauně napomáhají jak relaxaci, tak i zlepšují naše zdraví. Zvyšuje se odolnost proti nachlazení, rýmě, kašli a dalším virózám.

Pokud vám tyto nemoci komplikují život, pak opravdu není nic jednoduššího než si na sebe udělat čas a vyrazit za odpočinkem do sauny. Když je tělo vystaveno vysoké teplotě, rychle produkuje bílé krvinky a ty bojují s viry a infekcí při nachlazení. Mějte na paměti, že imunitní systém je potřeba posilovat i přes léto. I v dalších ročních obdobích čeká na naše tělo velké množství nástrah. V létě to můžou být třeba nemoci způsobené klimatizací. Své zdraví pak můžete ještě podpořit správným stravováním, cvičením a dostatečným spánkem.

Účinky sauny spočívají v zahřívání těla. Tělo se rozproudí a potřebné látky se dostávají do každé části těla. Cirkulaci podporuje také zrychlení krevního oběhu, které se děje díky střídání horka v sauně a chladu v bazénu či sprše. Tělo se také díky saunování snáze zbavuje nebezpečných toxinů prostřednictvím pocení. Toto pocení má až 5krát větší účinek než běžné pocení.

Extra péči si zaslouží i vaše dýchací cesty, které právě v chladném počasí velice trpí a jsou náchylné k infekcím. Blahodárně na ně působí parní sauna, která může být spojena i například s eukalyptovou či jinou esencí. Další dobrou volbou je tropická sauna. Díky jejímu vlhkému klimatu pomáhá čistit a povzbuzuje tvorbu obranných látek na sliznici.

Pro ženy: Pokud chcete mít krásnější pleť, pak je sauna ideální. Díky rozšíření pórů kůže lépe dýchá, a pleť se tak zbavuje nečistot, což je velmi žádoucí v zimním období, kdy pleť vypadá zašedle.

Zařízení, ve kterých si můžete vychutnat saunování, najdete na mapa.multisport.cz.

Plavete v bazénu znak?

Znak je plavecký způsob, který se využívá na běžné plavání poměrně málo. Tento styl je považován za nejzdravější plaveckou techniku, protože jsou při ní posilovány ochablé svaly, především ty zádové, a zároveň jsou protahovány zkrácené svaly –hlavně ty prsní. Díky tomu, že ve znaku plaveme na zádech, můžeme dýchat svým rytmem.

Petr Soukup vám poradí, jak na to!

znakZásadní je správná poloha trupu, kterou nám zajistí především dolní končetiny a jejich dobře provedený střídavý kop. Pohyb dolních končetin vychází z kyčelního kloubu. Kolenní klouby by neměly vyčnívat z vody. Hlezenní klouby jsou uvolněné a čeří vodu, na hladině vidíme bublinky.

Pohyb paží je střídavý a do vody pokládáme nataženou ruku malíkovou hranou. Pro zjednodušení je dobré lehce vytočit celý trup podél podélné osy. Při samotném záběru je již horní končetina pokrčena a končíme dotažením až k stehenním svalům. Obě horní končetiny pracují stejným úsilím a hlava setrvává v prodloužené pozici trupu. Znak je výborný kompenzační prvek k nejrychlejšímu plaveckému způsobu – kraulu. Jenom trénink dělá mistry, takže vzhůru do bazénu!

Chcete vyrazit někam do bazénu? Více najdete na mapa.multisport.cz!

Jak v zimním období dobít baterky?

V sychravých a chladných zimních dnech je potřeba tělu dodávat dostatek energie. Přizpůsobit období také jídelníček a předcházet nachlazení a chmurné zimní náladě.  

Na co bychom se měli zaměřit a co by v jídelníčku nemělo chybět? I když v zimě není takový výběr sezónního ovoce a zeleniny, neměli bychom na sezónnost zapomínat. V obchodech bychom měli hledat především jablka, hrušky, cibuli, česnek, celer, petržel, mrkev, červenou řepu, dýně, batáty, brambory, zelí. Většina těchto potravin je českou superpotravinou, která obsahuje zdraví prospěšné látky v koncentrovaném množství. Zelí je také zdrojem probiotických bakterií, které pozitivně působí na trávení. Červená řepa má také spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Je plná vitamínů skupiny B a C. Z minerálů pak obsahuje vápník, draslík a železo. Omezit bychom měli nákup rajčat, paprik, salátových okurek, malin, jahod, meruněk a dalšího letního ovoce či zeleniny. To v sobě nemá zdaleka tolik vitamínů a zdraví prospěšných látek jako v období, kdy u nás dozrávají. Chuť navíc není tolik valná.

Tělu ve studených dnech prospějí teplé pokrmy. Na snídani si dopřejte např. teplá míchaná vajíčka s kváskovým chlebem. Jako sladkou verzi snídaně vyzkoušejte např. pohankové palačinky, domácí ovesné kaše či ovocný crumble. Tato jídla nastartují úspěšný pracovní den. Na oběd či večeři ochutnejte husté teplé polévky. Po náročném dni v práci jistě každý ocení hustou polévku z kořenové zeleniny, domácí cibulačku či krémovou dýňovou polévku. Teplé saláty z grilované zeleniny jsou lehkou verzí odpoledních jídel.

Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim. Ledové limonády a drinky vyměňte např. za různé druhy čajů. Ráno si dopřejte kvalitní černý či zelený čaj, který je přírodní antioxidant. V průběhu dne si připravte domácí šípkový čaj, který je bohatým zdrojem vitamínu C. Šípky, které si můžete při procházce sami nasbírat, obsahují více vitamínu C než např. citrusové plody. Šípkový čaj pomáhá i např. při léčbě zánětu močových cest či kašli. Čaj z čerstvého zázvoru také přívětivě podpoří pitný režim. Navíc může pomáhat
při léčbě různých druhů nevolností. Smíchejte rakytníkovou šťávu s lžičkou medu a dostanete výbornou limonádu. Rakytník podporuje náš imunitní systém a pozitivně působí proti nachlazení a stresu. Večer zkuste různé směsi bylinek. Klidný spánek podpoří např. čaj heřmánkový, meduňkový či kontryhel, který pozitivně působí na trávení.

Během týdne si dopřejte pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Procházky v přírodě jsou také pro zdraví velice přívětivé. Nezapomínejte ani na relax a odpočinek např. v podobě masáží či saun. Dostatečně a kvalitně spěte.

Kristýna Rybovičová, event koordinátorka

Nechte se inspirovat a buďte aktivní i v zimě!

Nalaďte se na zimní radovánky. S kartou MultiSport na vás čeká mnoho zajímavých aktivit, při kterých můžete trávit čas jak s přáteli, tak i se svou rodinou. Ať už svítí sluníčko nebo padá sníh, s MultiSportkou pro vás vždy něco vymyslíme.

Vyberte si z naší zimní nabídky a vydejte se například s dětmi zařádit si na lední bruslení nebo se s přáteli aktivně pobavit a rozhýbat u badmintonu. Po dlouhém dni však také vaše tělo i mysl potřebují regeneraci, zkuste se pořádně prohřát a zrelaxovat v sauně nebo si zajít zaplavat. Pohybem a relaxem podpoříte nejen imunitu v chladném období, ale zároveň i svůj work-life balance. Tak neváhejte a užijte si zimu naplno.

Saunování

Harmonie těla i mysli: Chcete dopřát svému tělu relax? Saunování podpoří jak vaši mysl, tak i vaše tělo. Zbaví vás napětí. Zároveň posílí vaši imunitu, má pozitivní vliv na dýchací cesty a vaše kůže bude zdravější. Díky pravidelnému saunování budete mít i lépe prokrvené celé tělo. Vyzkoušejte různé typy saun a zjistěte, která vám nejvíce vyhovuje.

Plavání

Budete se cítit jako ryba ve vodě: Plavání je naprosto přirozený pohyb, který lidstvo doprovází již od starého Egypta či Řecka, kde tento sport byl jedním z velice důležitých vyučovacích předmětů. Dříve byla tato aktivita nezbytně nutná k přežití, dnes je to příjemný způsob, jak dostat tělo do formy a všestranně a rovnoměrně posílit svalstvo.

Lední bruslení

Roztočte to na ledě: Zima je jednoznačně období ledního bruslení. Zažijte zimní pohodu a atmosféru se svými blízkými. Ať už se rozhodnete vyrazit na led na rande, s přáteli nebo s rodinou, určitě nebudete litovat. Takže vezměte brusle, rukavice a vzhůru na to!

Badminton

Pořádně se zapotíte: Chcete si pořádně zaběhat, procvičit postřeh a získat skvělou kondici? Pak jste tu na správné adrese. Badminton je nejrychlejší z raketových sportů. Během jednoho zápasu urazíte až několik kilometrů a můžete odehrát i více než 400 úderů. Jste připraveni si dát do těla?

Zařízení najdete na mapa.multisport.cz

Syndrom vyhoření aneb jak mu předejít a cítit se dobře i v práci

Naším mottem v MultiSportu je cítit se lépe, a to fyzicky i psychicky. Právě na to psychicky se občas zapomíná, což v dnešní uspěchané době plné stresu může vést i k vyhoření. Přečtěte si, co o tomto tématu říkají odborníci z různých oblastí a nechte se inspirovat jejich tipy a radami. Nezapomínejte, že to, jak se cítíte, ovlivňuje i lidi kolem vás. MUDr. Zdenka Kmuníčková.

MUDr. Zdenka Kmuníčková
Psychiatrička, autorka knihy Poslední dny Palacha.

Když jsme hodně zaujatí a zatížení svým zaměstnáním, vznikne někdy stav, kdy se cítíme zcela vyčerpaní a ztrácíme o svou práci zájem. Označuje se to syndrom „vyhoření“. Kdo to prožil, má jasnou představu, o co jde. Máme na mysli příslušné pocity a celkový stav. Avšak pod tím je další rovina dění v našem těle a naší mysli. Je třeba si uvědomit, proč k takovému stavu dojde a čím se na tom my sami podílíme; nejen naše zátěž. Často se svou prací ztotožňujeme význam své osobnosti. Lpíme na tom, zda jsme úspěšní nebo nejsme. Všechny výkyvy v hodnocení své osobnosti špatně snášíme. Najdeme-li přiměřený vztah k sobě a k výsledkům své práce, vykonáváme ji kvalitně, s klidem a nepodléháme emočnímu napětí. Nedochází k vyčerpání, které může vyústit ve stav „vyhoření“. Důležité je, aby výsledný postoj k našemu výkonu byl trvalý. Potom nám nehrozí syndrom „vyhoření“.

RNDr. Ivana Dufková
Působí 18 let v oblasti HR na seniorních manažerských pozicích. Její specializací je oblast odměňování, benefitů, řízení výkonu, zdraví a well-being.

Na prevenci syndromu vyhoření většinou nemyslíme, říkáme si, že to se mně přece nemůže stát. A najednou se bez varování objeví pocit marnosti, zmaru, zbytečnosti a řešení se zdá v nedohlednu. To už je ale opravdu zle, takže jak takovému stavu předejít? Co dodává novou energii mně, je zrekapitulovat si ve chvíli, kdy se objeví náznak pochybností o smysluplnosti života, důvody, proč jsem právě teď právě tady, jak jsem se sem dostala, o co bych přišla, kdybych si zvolila jinou cestu, co vlastně mám v plánu do budoucna, co je možné udělat – pro rodinu, v práci, pro lidi kolem, ale také pro sebe… a hlavně si uvědomit, že chci vidět výsledky a dopady svého snažení, ať už hned, za měsíc, anebo třeba za několik let. Jenže ve skutečně kritické chvíli asi nikdo takto nepřemýšlí. Baterky je proto potřeba dobíjet pravidelně. V rámci vlastní psychohygieny by si měl každý vypěstovat návyky a potřebu pravidelných činností, kde se uvolní napětí a které přinášejí příjemné prožitky – sport, kultura, pohyb, pobyt v přírodě, nebo jiná činnost podle vlastního založení. A hlavně: nepovažovat to ani za luxus, ani za ztrátu času. Pokud jste si vytvořili potřebu takých pravidelných aktivit, máte šanci krizi předejít. Je přece štěstím vidět, že práce a péče přináší výsledky, někoho nasměrovala nebo dokonce někomu zlepšila život. A důležité je naučit se těšit se z drobných úspěchů (ty velké možná ani nikdy nepřijdou…), nebrat se příliš vážně a nečekat na vděk. Když vás někdo ocení, není to samozřejmostí, ale zvláštní bonus. Život přináší spoustu neočekávaných radostí.

PhDr. Marian Jelínek, Ph.D.
Hokejový trenér, sportovní kouč a manažer, který se více než 25 let zabývá sportovní psychologií
a mentálním koučinkem.

Dobře fungující tým je založen, mimo jiné, na dobře fungujících mezilidských vztazích. Dobré vztahy jsou předpokladem týmové synergie, která zvyšuje výkon týmu. Logicky vzato, dobře fungující vztahy obtížněji budujete v prostředí plném stresu. Na druhé straně, přílišná koheze v týmu může dobrému výkonu i škodit. Proto je ideální prostředí, v kterém tým společně odolává určité míře stresu, který se nazývá pozitivním stresem, takzvaným eustresem. Jedná se o to, že společně překonaná období určitých krizových situací, může přispět k utužení mezilidských vztahů, může zvýšit důvěru mezi členy týmu a tím zvýšit sekundárně i jeho výkon. I ve sportovních týmech se říká, že dobře fungující tým poznáš až v krizových situacích, proto je dobré si jimi občas projít, neboť chování lidí v týmu ve stresových situacích je jakýmsi lakmusovým papírkem, který nám ukazuje, jaký tým vlastně máme!

Ing. Jan Mühlfeit
Mentální kouč top manažerů, olympioniků a autor mezinárodního bestselleru Pozitivní leader a spoluautor populární knihy Odemykání dětského potenciálu.

Za týden dnes zpracujeme tolik informací, na co měli před sto lety naši předkové celý život. Tlak je to ohromný a tomu musí odpovídat také obnova sil. Dospělé i děti proto na seminářích učíme nejen to, jak být ve flow, tedy ve stavu, kdy i přesto, že děláme něco obtížného, maximálně využíváme svůj talent a jsme tak několikanásobně produktivnější, ale zdůrazňujeme i nutnost fyzického a také mentálního odpočinku. Dokud totiž „nevypneme“ hlavu jsme stále pod tlakem, který může přejít ve stres, a to je chvíle pro kortizol, jenž nám mimo jiné snižuje imunitu. Navíc ztrácíme i schopnost se soustředit a tím ani náš výkon není optimální. Právě mentální ‚neodpočinek‘ pak vede až ke stavu vyhoření, nebo jako v mém vlastním případě, k velmi těžké depresi. Doporučení tedy zní: dejte hlavě klid. Spěte 7 až 8 hodin a odpojte se od všech zařízení.

 

 

Mrkvová polévka se zázvorem

Hledáte nějakou inspiraci na vaření? Vyzkoušejte polévku, kterou doporučuje RNDr. Michaela Bebová. Michaela se věnuje již přes 14 let výživě a zdravému životnímu stylu. Snaží se nahlížet do problematiky zdravé stravy z té nejzákladnější úrovně – z úrovně metabolismu.

Mrkvová polévka se zázvorem

Porce: 4
Doba přípravy: 40 min
vegetariánské, veganské, bezlepkové
 
Ingredience

  4 větší mrkve, očištěné a pokrájené na silnější kolečka
  1 l zeleninového vývaru
  1 bílá cibule pokrájená na malé kousky
  2 prolisované stroužky česneku
  2 lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru
  lžička citrónové šťávy
  olivový olej
  sůl
  petrželka na ozdobu

 
Postup

  1. V hrnci orestujte na 2 lžících olivového oleje cibulku, přidejte česnek a 1 lžičku zázvoru.
  2. Poté přidejte pokrájenou mrkev, přilijte vývar a nechte na mírném plamenu vařit zhruba 25 min.
  3. Když je mrkev měkká, zmixujte polévku tyčovým mixérem do hladké konzistence.
  4. Poté přidejte druhou lžičku zázvoru, lžičku citrónové šťávy a podle chuti dosolte. Zamíchejte, a ještě minutu prohřejte.
  5. Polévku servírujte ozdobenou petrželkou.

Pokud si chcete přečíst, jak se stravovat v období podzimu, pak klikněte ZDE.

Buďte fit s MultiSportem

Dorazte za námi ve dnech 30. 10. – 1. 11. 2019 do OC Forum Nová Karolina na stánek v 1. patře, kde si budete moci nechat změřit skladbu těla, prohlédnout si prostory fitness centra Form Factory nebo se zapojit do soutěže o teambuilding od MultiSportu v hodnotě 50 000 Kč. Buďte fit s MultiSportem i vy!

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?

1. Soutěž o teambuilding od MultiSportu v hodnotě 50 000 Kč,
2. odměna pro každého za registraci do soutěže,
3. měření skladby těla a konzultace výsledků,
4. prohlídka prostor fitness centra Form Factory,
5. lekce nebo návštěva fitness ve Form Factory zdarma v čase 10:00 – 16:00.

Navštívit nás mohou všichni i bez karty MultiSport.

Soutěž o teambuilding od MultiSportu za 50 000 Kč

Jak to funguje:

1. Přijďte za námi na stánek MultiSport v 1. patře OC Forum Nová Karolina (nad hlavními schody),
2. zaregistrujte se u hostesky,
3. vyhrajte teambuilding.

Partneři akce Buďte fit s MultiSportem

Form Factory Fitness
Form Factory Fitness

Na ploše 1 080 m2 najdete fitness vybavené stroji Matrix, rozsáhlou kardio zónou – tj. běhací pásy, elipticaly, kola, veslovací trenažéry, steppery. Klub disponuje také multifunkční street workout konstrukcí, strečinkovou a funkční zónou.

PERFORMANCE POWER CENTER®
PERFORMANCE POWER CENTER®

Hledáte místo, kde si před prací nebo po práci vyčistit hlavu? Na 860 m2 cvičební plochy najdete vše potřebné pro váš dokonalý trénink. 40 m dlouhý trávník, kardio zónu s nemotorizovaným pásem, AirBiky, vesla, silové klece, zóny na protahování a vzpírání.

SAREZA
SAREZA

Zábava a sportovní vyžití pro celou vaši rodinu. Vodní svět v centru Ostravy, který je svým špičkovým vybavením a zázemím na evropské úrovni. Dále můžete navštívit Multifunkční areál, Krytý bazén Poruba nebo Sportovní areál U Cementárny.

 
Podívejte se do našeho vyhledávače, kam zajít s MultiSportkou v okolí Ostravy.

Strava v období podzimu

Zatímco letní dny se nesou ve znamení čerstvého sezónního ovoce, zeleninových salátů a osvěžujících studených nápojů a pokrmů, s nastupujícím podzimem bychom měli svůj jídelníček uzpůsobit nižším teplotám a přibývajícím větrným a deštivým dnům. Podle ajurvédy je podzim obdobím váty, která je spojována se vzduchem a éterem. Naše těla jsou náchylnější na různá nachlazení a naše imunita podstupuje první zkoušky. Nejen z toho důvodu je potřeba myslet na skladbu svého jídelníčku.

Zkoušeli jste někdy srovnat pocit, jaký máte, když sníte jogurt s banánem a müsli anebo ovesnou kaši s dušenými jablky a skořicí? Zaznamenali jste někdy rozdíl mezi pocity, když vypijete zelený anebo naopak černý čaj? Tomu, jestli daná potravina umí zahřát nebo naopak tělo ochladit, se říká termický účinek potravin. Asi nejznámější je u chilli, po kterém se nejeden strávník doslova orosí. Přitom nezáleží na tom, jestli je teplá nebo studená. A zatímco např. mátový a zelený čaj tělo ochlazuje a tyto nápoje jsou ideální v letních měsících, zázvorový, černý nebo skořicový čaj zahřívá a tyto čaje jsou vhodné zejména v období podzimu a zimy.

Dopřávejte si tedy dostatek zahřívajících tekutin a pokrmů, které pomohou vašemu tělu zvládat nástrahy v podobě číhajících nachlazení a virových onemocnění. Vhodné jsou zejména zeleninové krémy, luštěninové polévky a dušené či vařené pokrmy. Na podzim je v sezónně kořenová zelenina – celer, petržel, mrkev, křen a také dýně nebo patizon. Do jídelníčku můžete také místo klasického cappuccina nebo latté zařadit kurkumové latté. Pro své protizánětlivé účinky je kurkuma výborným doplňkem podzimního jídelníčku a kousek kvalitní hořké čokolády rozpustí všechny chmury.

Dětem připravujte teplé snídaně namísto cereálií s mlékem, které je jednak nezasytí, ale také ani nezahřejí. Vyzkoušet můžete různé variace lívanců např. dýňové lívance nebo lívanečky s dušenými švestkami či jablky. Ze sezónního ovoce zase můžete připravovat různé nákypy např. rýžový nákyp s hruškami a skořicí. Fantazii se meze nekladou a děti ji jistě ocení.

Inspirujte se chutným receptem!

Dýňové rizoto s kozím sýrem a sušenými brusinkami

Porce: 2
Doba přípravy: 45 min
vegetariánské, bezlepkové

Ingredience

120 g rýže arborio
50 g ghí (přepuštěného másla)
200 g pyré z dýně Hokkaido
80 g měkkého kozího sýra
0,1 dcl bílého vína
0,5 l zeleninového vývaru
1 menší bílá cibule
troška tymiánu
čerstvá petrželka
špetka namletého muškátového oříšku
30 g nesířených sušených brusinek + trocha na ozdobení
sůl, pepř

Postup

V hrnci si na lžíci ghí lehce osmahněte nadrobno pokrájenou cibulku. Poté přidejte dobře propláchnutou rýži a vše spolu 3 min restujte.

Rýži zalijte bílým vínem a počkejte několik minut, než se alkohol odpaří. Poté přilijte zeleninový vývar, osolte, opepřete, přidejte trošku tymiánu, čerstvou petrželku a špetku muškátového oříšku. Důkladně promíchejte a přiklopte. Nechte dusit za občasného promíchání. Rýže se bude vařit zhruba 15 min.

Když je rýže ještě lehce tvrdá, přijdete připravené dýňové pyré, zbytek ghí a polovinu kozího sýra. Ještě pořádně opepřete a vše nechte 3 min za stálého míchání propojit. Poté přidejte sušené brusinky, zamíchejte a odstavte.

Rizoto podávejte ozdobené sušenými brusinkami a zbytkem kozího sýra.

RNDr. Michaela Bebová, biochemicka.cz

Dočasná změna podmínek v Lezeckém centru Smíchoff

Důležité upozornění pro MultiSporťáky navštěvující Lezecké centrum Smíchoff. Pro udržení komfortu ve vytíženějších časech jsme se rozhodli zavést dočasné změny. Od 1. 10. 2019 měníme režim a to následovně:

Horolezecká a boulderová stěna, po-pá při odchodu do 17:00 (neomezeně)
Horolezecká a boulderová stěna, po-pá od 17:00 do 20:30 není možné využít kartu MultiSport
Horolezecká a boulderová stěna, po-pá při příchodu od 20:30 (neomezeně)
Horolezecká a boulderová stěna, so+ne (60min)

Překročení časového pásma je účtováno 1 Kč/ min.

Lezecké centrum Smíchoff rozšiřuje otevírací hodiny ve všední dny od 6:30. Své karty MultiSport tak můžete využít před prací.

Aktuální podmínky využití MultiSportky najdete v našem vyhledávači v detailu Lezeckého centra Smíchov.

5 DŮVODŮ, proč je cvičení důležité pro děti

Fyzická aktivita je u dětí důležitá z mnoha důvodů. Pomáhá snižovat nadváhu a obezitu, zvyšuje sílu svalů a kostí a může dokonce zlepšit koncentraci ve škole. Cvičení je pro děti zásadní součástí jejich vývoje a zároveň je to i pro ně základ zdravého života.

Podle průzkumu, který provedlo Ministerstvo zdravotnictví spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci, má pětina dětí ve věku 11-15 let problém s hmotností. 15 % dětí má nadváhu a 6 % dospívajících je obézních. Obecně mají větší problém s hmotností chlapci než dívky. Ačkoliv se zlepšují stravovací návyky české mládeže, tak důležitou roli hraje právě i pohyb, který dnešní děti nahrazují spíše televizí, tabletem nebo vysedáváním u počítače. Proč je důležité cvičení pro děti?

1. Podpora zdravého růstu a rozvoje.

Pro správné držení těla je cvičení naprosto podstatné. Špatné držení může způsobovat únavu, bolesti zad, krku nebo hlavy. Kromě toho, pokud jedinec cvičí už odmala, pak s největší pravděpodobností bude cvičit i jako dospělý.

2. Pomáhá k dosažení a udržení zdravé váhy.

Pravidelné cvičení v kombinaci s vyváženou stravou může snížit pravděpodobnost nadváhy či obezity u dítěte. Nadváha či obezita může být pak dále spojena se ztrátou sebedůvěry a sebevědomí.

3. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví.

Srdce je nejdůležitější sval, který během fyzické aktivity cvičí. Pravidelné cvičení pomáhá snižovat rizikové faktory kardiovaskulárních chorob jako je vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita.

4. Pomáhá v rozvoji hrubých a jemných motorických dovedností.

Právě jemné motorické dovednosti jsou důležité pro psaní, pro stravování nebo třeba zapnutí knoflíku. Hrubé motorické dovednosti umožňují vykonávat každodenní aktivity jako je chůze, běh nebo jakékoliv sportovní dovednosti.

5. Zmírňuje stress a podporuje relaxaci.

Cvičení je fantastický způsob, jak zmírnit stres a úzkost, protože i děti mohou pociťovat tyto problémy. Což může zlepšit i spánek, který je pro celkové zdraví a pohodu dítěte nezbytný.

PODPOŘTE SVÉ DĚTI VE CVIČENÍ!

Nechte je vybrat, jaká aktivita by je bavila. Nezapomeňte jít příkladem a vyrazte si do fitness centra, na skupinovou lekci nebo třeba plavat. Mějte na paměti, že s MultiSportkou můžete hodně aktivit dělat i společně.

Dětské aktivity v rámci naší partnerské sítě najdete v našem vyhledávači.