Jak v zimním období dobít baterky?

V sychravých a chladných zimních dnech je potřeba tělu dodávat dostatek energie. Přizpůsobit období také jídelníček a předcházet nachlazení a chmurné zimní náladě.  

Na co bychom se měli zaměřit a co by v jídelníčku nemělo chybět? I když v zimě není takový výběr sezónního ovoce a zeleniny, neměli bychom na sezónnost zapomínat. V obchodech bychom měli hledat především jablka, hrušky, cibuli, česnek, celer, petržel, mrkev, červenou řepu, dýně, batáty, brambory, zelí. Většina těchto potravin je českou superpotravinou, která obsahuje zdraví prospěšné látky v koncentrovaném množství. Zelí je také zdrojem probiotických bakterií, které pozitivně působí na trávení. Červená řepa má také spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Je plná vitamínů skupiny B a C. Z minerálů pak obsahuje vápník, draslík a železo. Omezit bychom měli nákup rajčat, paprik, salátových okurek, malin, jahod, meruněk a dalšího letního ovoce či zeleniny. To v sobě nemá zdaleka tolik vitamínů a zdraví prospěšných látek jako v období, kdy u nás dozrávají. Chuť navíc není tolik valná.

Tělu ve studených dnech prospějí teplé pokrmy. Na snídani si dopřejte např. teplá míchaná vajíčka s kváskovým chlebem. Jako sladkou verzi snídaně vyzkoušejte např. pohankové palačinky, domácí ovesné kaše či ovocný crumble. Tato jídla nastartují úspěšný pracovní den. Na oběd či večeři ochutnejte husté teplé polévky. Po náročném dni v práci jistě každý ocení hustou polévku z kořenové zeleniny, domácí cibulačku či krémovou dýňovou polévku. Teplé saláty z grilované zeleniny jsou lehkou verzí odpoledních jídel.

Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim. Ledové limonády a drinky vyměňte např. za různé druhy čajů. Ráno si dopřejte kvalitní černý či zelený čaj, který je přírodní antioxidant. V průběhu dne si připravte domácí šípkový čaj, který je bohatým zdrojem vitamínu C. Šípky, které si můžete při procházce sami nasbírat, obsahují více vitamínu C než např. citrusové plody. Šípkový čaj pomáhá i např. při léčbě zánětu močových cest či kašli. Čaj z čerstvého zázvoru také přívětivě podpoří pitný režim. Navíc může pomáhat
při léčbě různých druhů nevolností. Smíchejte rakytníkovou šťávu s lžičkou medu a dostanete výbornou limonádu. Rakytník podporuje náš imunitní systém a pozitivně působí proti nachlazení a stresu. Večer zkuste různé směsi bylinek. Klidný spánek podpoří např. čaj heřmánkový, meduňkový či kontryhel, který pozitivně působí na trávení.

Během týdne si dopřejte pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Procházky v přírodě jsou také pro zdraví velice přívětivé. Nezapomínejte ani na relax a odpočinek např. v podobě masáží či saun. Dostatečně a kvalitně spěte.

Kristýna Rybovičová, event koordinátorka

Nechte se inspirovat a buďte aktivní i v zimě!

Nalaďte se na zimní radovánky. S kartou MultiSport na vás čeká mnoho zajímavých aktivit, při kterých můžete trávit čas jak s přáteli, tak i se svou rodinou. Ať už svítí sluníčko nebo padá sníh, s MultiSportkou pro vás vždy něco vymyslíme.

Vyberte si z naší zimní nabídky a vydejte se například s dětmi zařádit si na lední bruslení nebo se s přáteli aktivně pobavit a rozhýbat u badmintonu. Po dlouhém dni však také vaše tělo i mysl potřebují regeneraci, zkuste se pořádně prohřát a zrelaxovat v sauně nebo si zajít zaplavat. Pohybem a relaxem podpoříte nejen imunitu v chladném období, ale zároveň i svůj work-life balance. Tak neváhejte a užijte si zimu naplno.

Saunování

Harmonie těla i mysli: Chcete dopřát svému tělu relax? Saunování podpoří jak vaši mysl, tak i vaše tělo. Zbaví vás napětí. Zároveň posílí vaši imunitu, má pozitivní vliv na dýchací cesty a vaše kůže bude zdravější. Díky pravidelnému saunování budete mít i lépe prokrvené celé tělo. Vyzkoušejte různé typy saun a zjistěte, která vám nejvíce vyhovuje.

Plavání

Budete se cítit jako ryba ve vodě: Plavání je naprosto přirozený pohyb, který lidstvo doprovází již od starého Egypta či Řecka, kde tento sport byl jedním z velice důležitých vyučovacích předmětů. Dříve byla tato aktivita nezbytně nutná k přežití, dnes je to příjemný způsob, jak dostat tělo do formy a všestranně a rovnoměrně posílit svalstvo.

Lední bruslení

Roztočte to na ledě: Zima je jednoznačně období ledního bruslení. Zažijte zimní pohodu a atmosféru se svými blízkými. Ať už se rozhodnete vyrazit na led na rande, s přáteli nebo s rodinou, určitě nebudete litovat. Takže vezměte brusle, rukavice a vzhůru na to!

Badminton

Pořádně se zapotíte: Chcete si pořádně zaběhat, procvičit postřeh a získat skvělou kondici? Pak jste tu na správné adrese. Badminton je nejrychlejší z raketových sportů. Během jednoho zápasu urazíte až několik kilometrů a můžete odehrát i více než 400 úderů. Jste připraveni si dát do těla?

Zařízení najdete na mapa.multisport.cz

Syndrom vyhoření aneb jak mu předejít a cítit se dobře i v práci

Naším mottem v MultiSportu je cítit se lépe, a to fyzicky i psychicky. Právě na to psychicky se občas zapomíná, což v dnešní uspěchané době plné stresu může vést i k vyhoření. Přečtěte si, co o tomto tématu říkají odborníci z různých oblastí a nechte se inspirovat jejich tipy a radami. Nezapomínejte, že to, jak se cítíte, ovlivňuje i lidi kolem vás. MUDr. Zdenka Kmuníčková.

MUDr. Zdenka Kmuníčková
Psychiatrička, autorka knihy Poslední dny Palacha.

Když jsme hodně zaujatí a zatížení svým zaměstnáním, vznikne někdy stav, kdy se cítíme zcela vyčerpaní a ztrácíme o svou práci zájem. Označuje se to syndrom „vyhoření“. Kdo to prožil, má jasnou představu, o co jde. Máme na mysli příslušné pocity a celkový stav. Avšak pod tím je další rovina dění v našem těle a naší mysli. Je třeba si uvědomit, proč k takovému stavu dojde a čím se na tom my sami podílíme; nejen naše zátěž. Často se svou prací ztotožňujeme význam své osobnosti. Lpíme na tom, zda jsme úspěšní nebo nejsme. Všechny výkyvy v hodnocení své osobnosti špatně snášíme. Najdeme-li přiměřený vztah k sobě a k výsledkům své práce, vykonáváme ji kvalitně, s klidem a nepodléháme emočnímu napětí. Nedochází k vyčerpání, které může vyústit ve stav „vyhoření“. Důležité je, aby výsledný postoj k našemu výkonu byl trvalý. Potom nám nehrozí syndrom „vyhoření“.

RNDr. Ivana Dufková
Působí 18 let v oblasti HR na seniorních manažerských pozicích. Její specializací je oblast odměňování, benefitů, řízení výkonu, zdraví a well-being.

Na prevenci syndromu vyhoření většinou nemyslíme, říkáme si, že to se mně přece nemůže stát. A najednou se bez varování objeví pocit marnosti, zmaru, zbytečnosti a řešení se zdá v nedohlednu. To už je ale opravdu zle, takže jak takovému stavu předejít? Co dodává novou energii mně, je zrekapitulovat si ve chvíli, kdy se objeví náznak pochybností o smysluplnosti života, důvody, proč jsem právě teď právě tady, jak jsem se sem dostala, o co bych přišla, kdybych si zvolila jinou cestu, co vlastně mám v plánu do budoucna, co je možné udělat – pro rodinu, v práci, pro lidi kolem, ale také pro sebe… a hlavně si uvědomit, že chci vidět výsledky a dopady svého snažení, ať už hned, za měsíc, anebo třeba za několik let. Jenže ve skutečně kritické chvíli asi nikdo takto nepřemýšlí. Baterky je proto potřeba dobíjet pravidelně. V rámci vlastní psychohygieny by si měl každý vypěstovat návyky a potřebu pravidelných činností, kde se uvolní napětí a které přinášejí příjemné prožitky – sport, kultura, pohyb, pobyt v přírodě, nebo jiná činnost podle vlastního založení. A hlavně: nepovažovat to ani za luxus, ani za ztrátu času. Pokud jste si vytvořili potřebu takých pravidelných aktivit, máte šanci krizi předejít. Je přece štěstím vidět, že práce a péče přináší výsledky, někoho nasměrovala nebo dokonce někomu zlepšila život. A důležité je naučit se těšit se z drobných úspěchů (ty velké možná ani nikdy nepřijdou…), nebrat se příliš vážně a nečekat na vděk. Když vás někdo ocení, není to samozřejmostí, ale zvláštní bonus. Život přináší spoustu neočekávaných radostí.

PhDr. Marian Jelínek, Ph.D.
Hokejový trenér, sportovní kouč a manažer, který se více než 25 let zabývá sportovní psychologií
a mentálním koučinkem.

Dobře fungující tým je založen, mimo jiné, na dobře fungujících mezilidských vztazích. Dobré vztahy jsou předpokladem týmové synergie, která zvyšuje výkon týmu. Logicky vzato, dobře fungující vztahy obtížněji budujete v prostředí plném stresu. Na druhé straně, přílišná koheze v týmu může dobrému výkonu i škodit. Proto je ideální prostředí, v kterém tým společně odolává určité míře stresu, který se nazývá pozitivním stresem, takzvaným eustresem. Jedná se o to, že společně překonaná období určitých krizových situací, může přispět k utužení mezilidských vztahů, může zvýšit důvěru mezi členy týmu a tím zvýšit sekundárně i jeho výkon. I ve sportovních týmech se říká, že dobře fungující tým poznáš až v krizových situacích, proto je dobré si jimi občas projít, neboť chování lidí v týmu ve stresových situacích je jakýmsi lakmusovým papírkem, který nám ukazuje, jaký tým vlastně máme!

Ing. Jan Mühlfeit
Mentální kouč top manažerů, olympioniků a autor mezinárodního bestselleru Pozitivní leader a spoluautor populární knihy Odemykání dětského potenciálu.

Za týden dnes zpracujeme tolik informací, na co měli před sto lety naši předkové celý život. Tlak je to ohromný a tomu musí odpovídat také obnova sil. Dospělé i děti proto na seminářích učíme nejen to, jak být ve flow, tedy ve stavu, kdy i přesto, že děláme něco obtížného, maximálně využíváme svůj talent a jsme tak několikanásobně produktivnější, ale zdůrazňujeme i nutnost fyzického a také mentálního odpočinku. Dokud totiž „nevypneme“ hlavu jsme stále pod tlakem, který může přejít ve stres, a to je chvíle pro kortizol, jenž nám mimo jiné snižuje imunitu. Navíc ztrácíme i schopnost se soustředit a tím ani náš výkon není optimální. Právě mentální ‚neodpočinek‘ pak vede až ke stavu vyhoření, nebo jako v mém vlastním případě, k velmi těžké depresi. Doporučení tedy zní: dejte hlavě klid. Spěte 7 až 8 hodin a odpojte se od všech zařízení.

 

 

Mrkvová polévka se zázvorem

Hledáte nějakou inspiraci na vaření? Vyzkoušejte polévku, kterou doporučuje RNDr. Michaela Bebová. Michaela se věnuje již přes 14 let výživě a zdravému životnímu stylu. Snaží se nahlížet do problematiky zdravé stravy z té nejzákladnější úrovně – z úrovně metabolismu.

Mrkvová polévka se zázvorem

Porce: 4
Doba přípravy: 40 min
vegetariánské, veganské, bezlepkové
 
Ingredience

  4 větší mrkve, očištěné a pokrájené na silnější kolečka
  1 l zeleninového vývaru
  1 bílá cibule pokrájená na malé kousky
  2 prolisované stroužky česneku
  2 lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru
  lžička citrónové šťávy
  olivový olej
  sůl
  petrželka na ozdobu

 
Postup

  1. V hrnci orestujte na 2 lžících olivového oleje cibulku, přidejte česnek a 1 lžičku zázvoru.
  2. Poté přidejte pokrájenou mrkev, přilijte vývar a nechte na mírném plamenu vařit zhruba 25 min.
  3. Když je mrkev měkká, zmixujte polévku tyčovým mixérem do hladké konzistence.
  4. Poté přidejte druhou lžičku zázvoru, lžičku citrónové šťávy a podle chuti dosolte. Zamíchejte, a ještě minutu prohřejte.
  5. Polévku servírujte ozdobenou petrželkou.

Pokud si chcete přečíst, jak se stravovat v období podzimu, pak klikněte ZDE.

Buďte fit s MultiSportem

Dorazte za námi ve dnech 30. 10. – 1. 11. 2019 do OC Forum Nová Karolina na stánek v 1. patře, kde si budete moci nechat změřit skladbu těla, prohlédnout si prostory fitness centra Form Factory nebo se zapojit do soutěže o teambuilding od MultiSportu v hodnotě 50 000 Kč. Buďte fit s MultiSportem i vy!

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?

1. Soutěž o teambuilding od MultiSportu v hodnotě 50 000 Kč,
2. odměna pro každého za registraci do soutěže,
3. měření skladby těla a konzultace výsledků,
4. prohlídka prostor fitness centra Form Factory,
5. lekce nebo návštěva fitness ve Form Factory zdarma v čase 10:00 – 16:00.

Navštívit nás mohou všichni i bez karty MultiSport.

Soutěž o teambuilding od MultiSportu za 50 000 Kč

Jak to funguje:

1. Přijďte za námi na stánek MultiSport v 1. patře OC Forum Nová Karolina (nad hlavními schody),
2. zaregistrujte se u hostesky,
3. vyhrajte teambuilding.

Partneři akce Buďte fit s MultiSportem

Form Factory Fitness
Form Factory Fitness

Na ploše 1 080 m2 najdete fitness vybavené stroji Matrix, rozsáhlou kardio zónou – tj. běhací pásy, elipticaly, kola, veslovací trenažéry, steppery. Klub disponuje také multifunkční street workout konstrukcí, strečinkovou a funkční zónou.

PERFORMANCE POWER CENTER®
PERFORMANCE POWER CENTER®

Hledáte místo, kde si před prací nebo po práci vyčistit hlavu? Na 860 m2 cvičební plochy najdete vše potřebné pro váš dokonalý trénink. 40 m dlouhý trávník, kardio zónu s nemotorizovaným pásem, AirBiky, vesla, silové klece, zóny na protahování a vzpírání.

SAREZA
SAREZA

Zábava a sportovní vyžití pro celou vaši rodinu. Vodní svět v centru Ostravy, který je svým špičkovým vybavením a zázemím na evropské úrovni. Dále můžete navštívit Multifunkční areál, Krytý bazén Poruba nebo Sportovní areál U Cementárny.

 
Podívejte se do našeho vyhledávače, kam zajít s MultiSportkou v okolí Ostravy.

Strava v období podzimu

Zatímco letní dny se nesou ve znamení čerstvého sezónního ovoce, zeleninových salátů a osvěžujících studených nápojů a pokrmů, s nastupujícím podzimem bychom měli svůj jídelníček uzpůsobit nižším teplotám a přibývajícím větrným a deštivým dnům. Podle ajurvédy je podzim obdobím váty, která je spojována se vzduchem a éterem. Naše těla jsou náchylnější na různá nachlazení a naše imunita podstupuje první zkoušky. Nejen z toho důvodu je potřeba myslet na skladbu svého jídelníčku.

Zkoušeli jste někdy srovnat pocit, jaký máte, když sníte jogurt s banánem a müsli anebo ovesnou kaši s dušenými jablky a skořicí? Zaznamenali jste někdy rozdíl mezi pocity, když vypijete zelený anebo naopak černý čaj? Tomu, jestli daná potravina umí zahřát nebo naopak tělo ochladit, se říká termický účinek potravin. Asi nejznámější je u chilli, po kterém se nejeden strávník doslova orosí. Přitom nezáleží na tom, jestli je teplá nebo studená. A zatímco např. mátový a zelený čaj tělo ochlazuje a tyto nápoje jsou ideální v letních měsících, zázvorový, černý nebo skořicový čaj zahřívá a tyto čaje jsou vhodné zejména v období podzimu a zimy.

Dopřávejte si tedy dostatek zahřívajících tekutin a pokrmů, které pomohou vašemu tělu zvládat nástrahy v podobě číhajících nachlazení a virových onemocnění. Vhodné jsou zejména zeleninové krémy, luštěninové polévky a dušené či vařené pokrmy. Na podzim je v sezónně kořenová zelenina – celer, petržel, mrkev, křen a také dýně nebo patizon. Do jídelníčku můžete také místo klasického cappuccina nebo latté zařadit kurkumové latté. Pro své protizánětlivé účinky je kurkuma výborným doplňkem podzimního jídelníčku a kousek kvalitní hořké čokolády rozpustí všechny chmury.

Dětem připravujte teplé snídaně namísto cereálií s mlékem, které je jednak nezasytí, ale také ani nezahřejí. Vyzkoušet můžete různé variace lívanců např. dýňové lívance nebo lívanečky s dušenými švestkami či jablky. Ze sezónního ovoce zase můžete připravovat různé nákypy např. rýžový nákyp s hruškami a skořicí. Fantazii se meze nekladou a děti ji jistě ocení.

Inspirujte se chutným receptem!

Dýňové rizoto s kozím sýrem a sušenými brusinkami

Porce: 2
Doba přípravy: 45 min
vegetariánské, bezlepkové

Ingredience

120 g rýže arborio
50 g ghí (přepuštěného másla)
200 g pyré z dýně Hokkaido
80 g měkkého kozího sýra
0,1 dcl bílého vína
0,5 l zeleninového vývaru
1 menší bílá cibule
troška tymiánu
čerstvá petrželka
špetka namletého muškátového oříšku
30 g nesířených sušených brusinek + trocha na ozdobení
sůl, pepř

Postup

V hrnci si na lžíci ghí lehce osmahněte nadrobno pokrájenou cibulku. Poté přidejte dobře propláchnutou rýži a vše spolu 3 min restujte.

Rýži zalijte bílým vínem a počkejte několik minut, než se alkohol odpaří. Poté přilijte zeleninový vývar, osolte, opepřete, přidejte trošku tymiánu, čerstvou petrželku a špetku muškátového oříšku. Důkladně promíchejte a přiklopte. Nechte dusit za občasného promíchání. Rýže se bude vařit zhruba 15 min.

Když je rýže ještě lehce tvrdá, přijdete připravené dýňové pyré, zbytek ghí a polovinu kozího sýra. Ještě pořádně opepřete a vše nechte 3 min za stálého míchání propojit. Poté přidejte sušené brusinky, zamíchejte a odstavte.

Rizoto podávejte ozdobené sušenými brusinkami a zbytkem kozího sýra.

RNDr. Michaela Bebová, biochemicka.cz

Dočasná změna podmínek v Lezeckém centru Smíchoff

Důležité upozornění pro MultiSporťáky navštěvující Lezecké centrum Smíchoff. Pro udržení komfortu ve vytíženějších časech jsme se rozhodli zavést dočasné změny. Od 1. 10. 2019 měníme režim a to následovně:

Horolezecká a boulderová stěna, po-pá při odchodu do 17:00 (neomezeně)
Horolezecká a boulderová stěna, po-pá od 17:00 do 20:30 není možné využít kartu MultiSport
Horolezecká a boulderová stěna, po-pá při příchodu od 20:30 (neomezeně)
Horolezecká a boulderová stěna, so+ne (60min)

Překročení časového pásma je účtováno 1 Kč/ min.

Lezecké centrum Smíchoff rozšiřuje otevírací hodiny ve všední dny od 6:30. Své karty MultiSport tak můžete využít před prací.

Aktuální podmínky využití MultiSportky najdete v našem vyhledávači v detailu Lezeckého centra Smíchov.

5 DŮVODŮ, proč je cvičení důležité pro děti

Fyzická aktivita je u dětí důležitá z mnoha důvodů. Pomáhá snižovat nadváhu a obezitu, zvyšuje sílu svalů a kostí a může dokonce zlepšit koncentraci ve škole. Cvičení je pro děti zásadní součástí jejich vývoje a zároveň je to i pro ně základ zdravého života.

Podle průzkumu, který provedlo Ministerstvo zdravotnictví spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci, má pětina dětí ve věku 11-15 let problém s hmotností. 15 % dětí má nadváhu a 6 % dospívajících je obézních. Obecně mají větší problém s hmotností chlapci než dívky. Ačkoliv se zlepšují stravovací návyky české mládeže, tak důležitou roli hraje právě i pohyb, který dnešní děti nahrazují spíše televizí, tabletem nebo vysedáváním u počítače. Proč je důležité cvičení pro děti?

1. Podpora zdravého růstu a rozvoje.

Pro správné držení těla je cvičení naprosto podstatné. Špatné držení může způsobovat únavu, bolesti zad, krku nebo hlavy. Kromě toho, pokud jedinec cvičí už odmala, pak s největší pravděpodobností bude cvičit i jako dospělý.

2. Pomáhá k dosažení a udržení zdravé váhy.

Pravidelné cvičení v kombinaci s vyváženou stravou může snížit pravděpodobnost nadváhy či obezity u dítěte. Nadváha či obezita může být pak dále spojena se ztrátou sebedůvěry a sebevědomí.

3. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví.

Srdce je nejdůležitější sval, který během fyzické aktivity cvičí. Pravidelné cvičení pomáhá snižovat rizikové faktory kardiovaskulárních chorob jako je vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita.

4. Pomáhá v rozvoji hrubých a jemných motorických dovedností.

Právě jemné motorické dovednosti jsou důležité pro psaní, pro stravování nebo třeba zapnutí knoflíku. Hrubé motorické dovednosti umožňují vykonávat každodenní aktivity jako je chůze, běh nebo jakékoliv sportovní dovednosti.

5. Zmírňuje stress a podporuje relaxaci.

Cvičení je fantastický způsob, jak zmírnit stres a úzkost, protože i děti mohou pociťovat tyto problémy. Což může zlepšit i spánek, který je pro celkové zdraví a pohodu dítěte nezbytný.

PODPOŘTE SVÉ DĚTI VE CVIČENÍ!

Nechte je vybrat, jaká aktivita by je bavila. Nezapomeňte jít příkladem a vyrazte si do fitness centra, na skupinovou lekci nebo třeba plavat. Mějte na paměti, že s MultiSportkou můžete hodně aktivit dělat i společně.

Dětské aktivity v rámci naší partnerské sítě najdete v našem vyhledávači.

Martin Trávník: Bolí vás záda? SM systém vám pomůže

Martin Trávník vystudoval obor fyzioterapie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Zajímá se především o propojení těla a psychiky. Martin působí v pražském Centru zdravých zad a věnuje se individuálním terapiím, rehabilitacím, masážím, SM systému jak individuálnímu, tak skupinovému, ale i odblokování stresů a výživě.

Co je SM systém?

Správný název je SPS (běžně užívaný název SM systém) – spirální stabilizace páteře. Cvičení SPS vychází z dlouhodobého pozorování a praxe pana MUDr. Richarda Smíška. Jedná se o kompenzační a regenerační cvičení určené téměř pro kohokoliv. Toto cvičení vychází z předpokladu, že naše tělo má dva stabilizační systémy, které se vzájemně doplňují. Jsou jím vertikální a spirální stabilizační systém. Vertikální používáme převážně vsedě a ve stoji a ten spirální zase při chůzi a běhu.

Pro koho je cvičení určeno?

SM systém je pro každého. Je to cvičení, které je vhodné jako kompenzace pro zdravé lidi, 20 minut denně je skvělá kompenzace z osmihodinového přetížení v kanceláři za stolem. Je to výborná regenerace a léčba při výhřezu meziobratlového disku (plotýnky) bez operace, u dětí napraví špatné držení a předejde skolióze a u starších zmírní obtíže při skolióze. SM systém nabízí také výtečnou kompenzaci u sportovců, je vhodný téměř pro jakýkoliv sport.

Jak vzniká bolest zad?

V našem životě převažuje právě statická pozice-sezení. Zhruba

od šesti let, kdy nás poprvé posadí do školních lavic, je vertikála přetížena. Výsledkem jsou bolesti, špatné držení těla, skoliózy, výhřezy meziobratlových disků (plotýnky) a navázané potíže s pohybovým aparátem. Problémy nemusí být jen se zády, ale se všemi částmi našeho těla – s koleny, rameny, kyčlemi, kotníky atd. Důležité je uvědomit si, že většina potíží nevznikla teď, ale pracujeme na nich dlouhodobě. To, co určuje, jak na tom budeme v budoucnu, je to, co děláme často a dlouho. Důležité je si uvědomit, že kosti ani meziobratlové plotýnky nebolí. Bolí měkké struktury, prostě to, kde jsou nervová zakončení. Pokud tedy něco přetížíme, začnou nám receptory vysílat do mozku signál: POZOR NEPŘETĚŽUJ!!! Vyřešíme-li to lékem proti bolesti, uděláte to nejhorší, co můžete. Bylo by lepší si jít zacvičit.

Co nás čeká na SM systému?

Vyrazíte-li poprvé na cvičení SPS (SM systém), nečekejte, že to hned půjde. Je potřeba vydržet a překonat nudné základy, pak cvičení přinese ovoce. Vždy doporučuji cvičit se zkušeným terapeutem, protože vás opraví. Pokud má někdo zdravotní potíže, nevyhne se dříve nebo později individuální lekci s terapeutem. Doporučuji jít za odborníkem co nejdříve. Většinu klientů se u nás

v Centru zdravých zad snažíme zařadit do skupinových lekcí. Postupně se naučíte složitější cviky i v rychlejším provedení. Cvičení SPS (SM systém) je i zábavné a můžete ho využívat jako aerobní trénink nebo trénink posilování. SPS (SM systém) cvičí i dvojnásobný mistr světa v naturální kulturistice František Hofman.

Jak začít? Jak dlouho a jak často musím cvičit, aby to mělo nějaký efekt?

Začít můžeme několika způsoby. Záleží, jaké máte potíže. V našem centru nabízíme několik možností. První z nich je ukázková lekce, což znamená, že jste nikdy nedrželi gumu v ruce. Přijdete se na nás podívat, vysvětlíme vám, o čem cvičení je, ukážeme základní principy a vyzkoušíte si základní cviky. Na závěr hodiny, vám terapeut řekne, jaký postup je pro vás nejvhodnější. Pokud víte, že máte výhřez, skoliózu nebo jiné potíže, pak je nejprve potřeba začít individuální hodinou s terapeutem. Další možností je zkusit hodinu pro začátečníky – nebuďte zklamaní, pokud to poprvé nepůjde, případně se na konci hodiny domluvte s terapeutem na dalším postupu. Poslední variantou je vyrazit na Základní kurz SPS – nepravidelně pořádané víkendové kurzy. Výhodou je, že se naučíte základních 11 cviků správně a zároveň pochopíte co, proč a kdy cvičit.

Za jak dlouho pocítíme nějakou změnu?

Pokud začnete cvičit správně, pravidelně a intenzivně podle nastavení terapeuta, tak efekt většinou přichází velmi rychle. U někoho v řádech dnů, ale může to trvat i několik týdnů až měsíců. V naší praxi jsem neviděl nikoho, kdo by při správném, intenzivním a pravidelném cvičení neměl pozitivní efekt. Problém je většinou jinde, to ale málo klientů přizná.

Rada na závěr: Nejlepší je cvičit alespoň 20 minut denně doma a alespoň jednou týdně si zajít na cvičení se zkušeným terapeutem.

Vyrazte do Centra zdravých zad nebo si najděte sportoviště ve vašem okolí, které nabízí SM systém. Více najdete na www.multisport.cz!

Vladimír Idranyi: Vyzkoušejte pro změnu bojové sporty!

Vladimír Idranyi je profesionální závodník s více než 20 letou aktivní zkušeností ringu a zároveň je trenér v Daily Fitness na Zličíně. zaměřuje se na K1, Muai Thai, Kickbox a Box. Jeho otec měl boxerskou školu na Slovensku, a právě tam se Vladimír ve svých 9 letech začal tomuto sportu věnovat. Jako první dělal box, ale postupem času se začal věnovat i dalším bojovým sportům. Trénoval zrovna to, co doba dala a také záleželo na tom, jak se sporty vyvíjely. V současnosti se kromě trénování dospělých zaměřuje i na cvičení pro děti. Má na starost skupiny 8-11 let a 12-15 let.

Vladimíre, poradil bys lidem, jak začít s bojovými sporty? Jaký bojový sport je nejjednodušší do začátku?

Není to ani tak o sportu jako o trenérovi. Nejdůležitější je si vybrat pořádného, s ním ideálně projít pár individuálních lekcí. Na nich si najít, co člověku vyhovuje, a pak vyrazit do skupiny začátečníků. Určitě se dá i rovnou zajít na skupinovou lekci, ale je to náročnější. Na lekcích se sejde 10 úplně jiných lidí a já se snažím, aby to bavilo všechny a nemám oči jen pro toho jednoho. Na začátečnících si člověk vyzkouší techniku, koordinaci těla a vypětí. Pokud člověk plánuje dělat bojové sporty i jenom rekreačně, tak je podstatné, aby si něco zjistil o trenérovi, kolik toho už má natrénováno a co má za sebou – kouknout se na jeho trenérskou a sportovní historii. Pokud má jen nějaký kurz nebo školení, tak tomu prostě nemůže rozumět a nemůže předat informace, jak má. Často se stává, že mají trenéři větší ego než vědomosti.

Jak vypadá takový trénink?

Když sem člověk přijde, tak vlastně nejde ten sport poznávat a studovat. Myslí si, že dostane rukavice a jde se mlátit. Tak to vůbec není. Je to hodně o koordinaci pohybů, což je u začátečníků nejdůležitější a všechno z toho vychází. Je poměrně jednoduché se naučit sílu a rychlost, ale pokud se člověk nenaučí, jak na sebe napojovat jednotlivé údery, tak je to hrozně náročné. Obzvlášť je to komplikované ve skupinách, ve kterých je každý člen na jiné výkonnostní úrovni. Rád se s lidmi setkávám na individuálním tréninku, protože poznávám je i jejich motivaci a mohu s nimi lépe pracovat.

Jaká je motivace lidí?

Nejčastěji bojové sporty lidé vyhledávají, aby se cítili lépe. Dělají to pro sebe nebo pro svou postavu. Dříve to byla spíš mužská záležitost, ale spousta žen ke mně začala chodit, protože to viděly u nějaké celebrity. Občas lidé chodí i kvůli sebeobraně. Ženy si chtějí vyzkoušet například sparing, což je boj jednoho na jednoho. Chtějí pocítit, jaké to je s někým bojovat. Tím si také mohou vytrénovat oko a hlavu pro případný konflikt.

Když se teď podíváme na dětské lekce. Jak fungují? Musí mít na to děti nějakou speciální průpravu, než začnou chodit na bojové sporty?

Vedu lekce pro děti ve věku 8-11 a 12-15 let. Děti nemusí mít žádnou speciální průpravu, postačí, co je naučí ve škole. I když to v současnosti bývá celkem problém. Děti, které mi sem přijdou, kolikrát neumí ani základní cviky. Já je to tu vše naučím, jen v podstatě supluji tak trochu učitele tělocviku. My jsme ve škole tenkrát lezli po laně, skákali přes kozu a podobné věci. Přijde mi, že to se dnes už nedělá, protože to děti vůbec neumí. Není to chyba jen učitelů, ale i rodičů. Ti, jen aby měli po práci klid, dají dětem do ruky tablet nebo telefon. Což samozřejmě vede k tomu, že s dětmi začínám se základy, bez nich to nejde. Děti díky průpravě mohou vyrůstat zdravěji. Kromě toho menší děti neudrží tak dlouho pozornost. Je potřeba je zaujmout a program uzpůsobovat, abych je udržel nadšené. Děláme různé kotouly, chvíli boxujeme, zkoušíme hvězdu nebo pro ně připravím opičí dráhu. Hodně si s tím vyhraji.

Jaký je rozdíl mezi skupinou 8-11 a 12-14 let?

Rozdíl je v mentalitě. Když mám 8letého a 14letého, chci je zaujmout oba, ale každý z nich je někde jinde. Starší mohu učit techniku, vzít lapy a stoupnout si do ringu. Mladší by to nechápali, s nimi nic takového dělat nemohu. S těmi si více hrajeme. Když trénuji bojový sport mladší děti, nechám je dělat vše tak, jak to cítí. To bývá vždy nejlepší řešení. Zapojí totiž celé tělo, aniž by nad tím přemýšleli.

Pokud byste rádi vyrazili na lekce s Vladimírem do Daily Fitness, tak se více dozvíte zde. Je od vás Daily Fitness daleko? Nevadí! Kam jinam vyrazit na bojové sporty najdete v našem vyhledávači.

Na scénu přichází podzim. Co takhle zkusit něco nového?

Podzim je jak barevný, tak i kolikrát plný špatné nálady. Hoďte chmury za hlavu a vyzkoušejte něco nového, co vám dobije baterky. Tentokrát doporučujeme bojové sporty, SM systém či dětská cvičení pro vaše ratolesti.

Bojové sporty

Přemýšlíte o něčem novém, ale zatím nevíte, co vybrat? Zkuste třeba bojové sporty. Existuje jich široká škála, například box, MMA, taebo nebo thaibox a další, takže máte z čeho vybírat. Důvodů, proč zkusit tento druh pohybu, je hned několik – zvýší vaši flexibilitu, sebedůvěru, sílu a také zlepší koordinaci celého těla.

SM systém

Pokud vás bolí záda z práce nebo raději cvičíte na záda preventivně, pak bude pro vás jasnou volbou SM systém. Cvičení se skládá ze sestavy cviků, které pomáhají aktivovat zádové svalstvo a protahují páteř směrem vzhůru, takže se ploténkám zajistí dostatečný prostor pro léčbu či regeneraci.

Dětská cvičení

Pohyb je pro děti důležitý, ať už se jedná o ty nejmenší či děti školního věku. Na menší děti funguje spíše sport hravou formou, proto jsou ideálním řešením dětské herny. Pro větší děti jsou pak vhodná různá skupinová cvičení. Nechte své děti vybrat, co je bude bavit! Na MultiSportky můžete chodit i společně.

 

 

Konference: Prevence syndromu vyhoření v zaměstnání

Naším mottem v MultiSportu je, aby se lidé cítili lépe fyzicky i psychicky. Právě proto jsme připravili pro HR odborníky, jednatele firem, ale i pro kohokoliv, komu toto téma není cizí, konferenci na téma syndromu vyhoření, který je v dnešní uspěchané době velkým tématem.

Na konferenci se zaměříme na to, jak vyhoření poznat. Seznámíme návštěvníky s tím, jak poskytnou první pomoc v oblasti syndromu vyhoření. Část konference bude na téma prevence, protože právě díky správnému načasování můžete vyhoření předejít. Podíváme se, jaký má stres vliv na celý tým a jeho flow. Těmito tématy účastníky provedou PhDr. Otakar Chaloupka, MUDr. Zdenka Kmuníčková, RNDr. Ivana Dufková, Jiří Ježek, Mgr. Olga Šípková, PhDr. Marian Jelínek, Ph.D., Ing. Jan Mühlfeit a Charline S. Russo, MSA, MA, EdD (USA).

Více o konferenci a účinkujících najdete na www.dusevnizdravivpraci.cz.