fbpx
Zpět

Vladimír Idranyi: Vyzkoušejte pro změnu bojové sporty!

  • 17
  • 9

Vladimír Idranyi je profesionální závodník s více než 20 letou aktivní zkušeností ringu a zároveň je trenér v Daily Fitness na Zličíně. zaměřuje se na K1, Muai Thai, Kickbox a Box. Jeho otec měl boxerskou školu na Slovensku, a právě tam se Vladimír ve svých 9 letech začal tomuto sportu věnovat. Jako první dělal box, ale postupem času se začal věnovat i dalším bojovým sportům. Trénoval zrovna to, co doba dala a také záleželo na tom, jak se sporty vyvíjely. V současnosti se kromě trénování dospělých zaměřuje i na cvičení pro děti. Má na starost skupiny 8-11 let a 12-15 let.

Vladimíre, poradil bys lidem, jak začít s bojovými sporty? Jaký bojový sport je nejjednodušší do začátku?

Není to ani tak o sportu jako o trenérovi. Nejdůležitější je si vybrat pořádného, s ním ideálně projít pár individuálních lekcí. Na nich si najít, co člověku vyhovuje, a pak vyrazit do skupiny začátečníků. Určitě se dá i rovnou zajít na skupinovou lekci, ale je to náročnější. Na lekcích se sejde 10 úplně jiných lidí a já se snažím, aby to bavilo všechny a nemám oči jen pro toho jednoho. Na začátečnících si člověk vyzkouší techniku, koordinaci těla a vypětí. Pokud člověk plánuje dělat bojové sporty i jenom rekreačně, tak je podstatné, aby si něco zjistil o trenérovi, kolik toho už má natrénováno a co má za sebou – kouknout se na jeho trenérskou a sportovní historii. Pokud má jen nějaký kurz nebo školení, tak tomu prostě nemůže rozumět a nemůže předat informace, jak má. Často se stává, že mají trenéři větší ego než vědomosti.

Jak vypadá takový trénink?

Když sem člověk přijde, tak vlastně nejde ten sport poznávat a studovat. Myslí si, že dostane rukavice a jde se mlátit. Tak to vůbec není. Je to hodně o koordinaci pohybů, což je u začátečníků nejdůležitější a všechno z toho vychází. Je poměrně jednoduché se naučit sílu a rychlost, ale pokud se člověk nenaučí, jak na sebe napojovat jednotlivé údery, tak je to hrozně náročné. Obzvlášť je to komplikované ve skupinách, ve kterých je každý člen na jiné výkonnostní úrovni. Rád se s lidmi setkávám na individuálním tréninku, protože poznávám je i jejich motivaci a mohu s nimi lépe pracovat.

Jaká je motivace lidí?

Nejčastěji bojové sporty lidé vyhledávají, aby se cítili lépe. Dělají to pro sebe nebo pro svou postavu. Dříve to byla spíš mužská záležitost, ale spousta žen ke mně začala chodit, protože to viděly u nějaké celebrity. Občas lidé chodí i kvůli sebeobraně. Ženy si chtějí vyzkoušet například sparing, což je boj jednoho na jednoho. Chtějí pocítit, jaké to je s někým bojovat. Tím si také mohou vytrénovat oko a hlavu pro případný konflikt.

Když se teď podíváme na dětské lekce. Jak fungují? Musí mít na to děti nějakou speciální průpravu, než začnou chodit na bojové sporty?

Vedu lekce pro děti ve věku 8-11 a 12-15 let. Děti nemusí mít žádnou speciální průpravu, postačí, co je naučí ve škole. I když to v současnosti bývá celkem problém. Děti, které mi sem přijdou, kolikrát neumí ani základní cviky. Já je to tu vše naučím, jen v podstatě supluji tak trochu učitele tělocviku. My jsme ve škole tenkrát lezli po laně, skákali přes kozu a podobné věci. Přijde mi, že to se dnes už nedělá, protože to děti vůbec neumí. Není to chyba jen učitelů, ale i rodičů. Ti, jen aby měli po práci klid, dají dětem do ruky tablet nebo telefon. Což samozřejmě vede k tomu, že s dětmi začínám se základy, bez nich to nejde. Děti díky průpravě mohou vyrůstat zdravěji. Kromě toho menší děti neudrží tak dlouho pozornost. Je potřeba je zaujmout a program uzpůsobovat, abych je udržel nadšené. Děláme různé kotouly, chvíli boxujeme, zkoušíme hvězdu nebo pro ně připravím opičí dráhu. Hodně si s tím vyhraji.

Jaký je rozdíl mezi skupinou 8-11 a 12-14 let?

Rozdíl je v mentalitě. Když mám 8letého a 14letého, chci je zaujmout oba, ale každý z nich je někde jinde. Starší mohu učit techniku, vzít lapy a stoupnout si do ringu. Mladší by to nechápali, s nimi nic takového dělat nemohu. S těmi si více hrajeme. Když trénuji bojový sport mladší děti, nechám je dělat vše tak, jak to cítí. To bývá vždy nejlepší řešení. Zapojí totiž celé tělo, aniž by nad tím přemýšleli.

Pokud byste rádi vyrazili na lekce s Vladimírem do Daily Fitness, tak se více dozvíte zde. Je od vás Daily Fitness daleko? Nevadí! Kam jinam vyrazit na bojové sporty najdete v našem vyhledávači.

Související