fbpx
Zpět

Stolní tenis je tento podzim v kurzu. Vyrazte na něj s kamarády!

  • 7
  • 10

Zajděte pro změnu vyzkoušet něco jiného. Třeba stolní tenis. I když podzimní počasí už venkovním sportům nepřeje, nezoufejte. Vezměte kolegu, kamaráda nebo děti a zajděte si do haly zahrát stolní tenis. Kromě toho, že zažije spoustu zábavy, procvičíte si i koordinaci, postřeh a taktiku.

A jak na to? Stručná pravidla:

  1. Povrch stolu se nazývá herní plocha. Hraje se přes síťku, pomocí kulatého míčku a používá se pálka.
  2. Při podání musí míček ležet volně v otevřené dlani. Když podávající udeří míček, musí první spadnout na jeho polovinu stolu a až poté na protihráčovu. Při čtyřhře se míček musí dotknout postupně pravé čtvrtiny hrací plochy podávajícího a poté přijímajícího hráče. Míček musí být po podání nebo při vrácení udeřen tak, aby se dotkl soupeřovy poloviny hrací plochy buď přímo nebo po doteku síťky.
  3. Bod získáte, pokud soupeř špatně provede podání, nebo nevrátí-li soupeř míček po podání správně. Bod vám bude také započítán, pokud míček přeletí přes polovinu hrací plochy nebo přes koncovou čáru, aniž by se dotkl hrací plochy. Tedy jestliže míček proletí skrz síťku nebo mezi síťkou a stojánkem nebo mezi síťkou a hrací plochou. Zahraje-li ve čtyřhře dvojice soupeřů míček mimo správné pořadí, jež je dáno tím, kdo první podával a kdo první přijímal, máte také bod.
  4. Zápas se hraje vždy na lichý počet sad bez omezení jejich počtu. Sadu vyhraje hráč nebo dvojice (při čtyřhře), který či která jako první získá 11 bodů vyjma případu, ve kterém oba hráči nebo obě dvojice získají 10 bodů, potom vyhraje sadu ten hráč nebo dvojice, který nebo která jako první získá vedení o 2 body.
  5. Vždy po 2 bodech se mění podání, tj. přijímající hráč nebo dvojice se stane podávajícím nebo podávající dvojicí a tak dále až do konce sady, popř. do stavu 10:10 nebo do začátku hry podle pravidla o časovém limitu, kdy pořadí podání a příjmu podání zůstává stejné, ale podávající se střídají po každém dosaženém bodu.

Související