fbpx
Zpět

Na jakou jógu vyrazit, když začínáte?

  • 12
  • 6

Jóga může mít mnoho podob, které se odvíjí zejména od toho, jestli má být cvičení spíše meditativní nebo dynamické. Představíme vám dva hlavní styly jógy, které byste měli znát do začátku. K tomu, abyste si snáze vybrali svou první lekci a mohli začít, více nepotřebujete. 

Je jóga pro všechny?

Stále se občas setkáváme se stereotypem, že je jóga spíše ženské cvičení, pro muže to tak může být další pomyslná bariéra. Vynecháme-li například gravidjógu, není důvod, aby se muži lekcí jógy obávali a svou přítomnost vnímali nepatřičně.
V Indii, kde jógové cvičení vznikalo, byla jóga naopak výsadou mužů, a až po jejím rozšíření na západ, a po jejím velkém boomu v minulém století, začala být jóga vnímána především jako ženský sport. V současné době plné sedavého zaměstnání je přitom jóga jeden z nejlepším pohybů, kterým můžete zpevnit a současně protáhnout tělo a navíc zklidnit mysl. Mnoho typů jógy nabízí možnost užít si lekci nejen jako muž i žena, ale také v jakémkoli věku a s jakoukoli fyzickou kondicí.
Dnes se podíváme na 2 typy jógy, se kterými vám doporučujeme začít a poradíme, kterou vybrat.

Hathajóga

Hathajóga je velmi blízko klasickému podání jógy. Někdy čerpá podněty od jiných typů jógy, ale obecně lze říci, že jde o klidný a nenáročný druh jógy. Lekce obvykle začíná relaxací a v průběhu cvičení mohou být zařazeny krátké pauzy na zklidnění, kdy se nechávají odcvičené pozice doznít. Cvičení klasické jógy má zásadní vliv zejména na zklidnění a napomůže vám zbavit se stresu a napětí.

Je vhodná téměř pro každého bez ohledu na věk a tělesnou kondici.

Powerjóga

V našich končinách jde o nejrozšířenější styl. Začátečníky může často překvapit svou náročností, která vyvrací ryze meditativní představy o lekcích jógy. Powerjóga se zaměřuje zejména na posílení a protažení svalů, jednotlivé pozice jsou dynamicky střídány a důraz je kladen na výdrž v pozicích, sílu a ohebnost.

Je vhodná pro aktivnější jedince bez zdravotních omezení a pro všechny, kteří hledají dynamické cvičení.

Přesvědčili jsme vás, že začít můžete i vy? Podívejte se, kde najdete ve svém okolí lekce hathajógy a powerjógy a vyrazte.

Související