fbpx
Zpět

Mezi Čechy přibývá nesportovců, ČR kvůli tomu ročně platí 158 miliard Kč za zdravotní péči navíc

  • 21
  • 2

Třetina Čechů vůbec nesportuje, ukázal průzkum MultiSport Index. Počet nesportovců u nás přibývá, Česká republika i proto platí přes 526 miliard Kč ročně za zdravotní péči. Až 30 % by se přitom dalo ušetřit, kdyby měli lidé více pohybu. Největší bariérou jsou pro lidi slabá vůle a málo času, situaci navíc zhoršuje zdražování sportovišť kvůli cenám energií. Přibývá naopak Čechů, kteří sportují kvůli tomu, aby si zlepšili svoje psychické zdraví a zbavili se stresu. 

Průzkum MultiSport Index realizuje agentura NMS již od roku 2019, jeho výsledky dnes společnost MultiSport vůbec poprvé prezentovala veřejnosti, a to na společné tiskové konferenci s odborníky z 1. Lékařské fakulty a Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a České komory fitness.

Nesportovců přibývá 

Alespoň jednou týdně sportuje 53 % Čechů, což je méně než před rokem. Přibylo naopak těch, kteří necvičí vůbec, je jich už 32 %, ještě před rokem to bylo o dva procentní body méně. Zatímco mezi mladými sportovců mírně přibylo, u lidí nad 55 let výrazně přibylo těch, kteří se pohybu nevěnují ani jednou za měsíc. Může za to i rozdílný dopad dvou let pandemie koronaviru.

„Během období pandemie došlo k mírnému nárůstu lidí, kteří alespoň občas sportují. Zvláště vzrostl zájem o aktivity, které je možné dělat doma – třeba jógu nebo pilates. Mladším lidem do 34 let tento trend částečně vydržel, takže i po skončení koronavirové krize sportují více než dříve. U starší části populace šlo však jen o dočasný výkyv a sportovní návyky z období pandemie jim bohužel nevydržely,“ vysvětluje Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, která provozuje oblíbenou MultiSport kartu.

Úbytek sportovců může navíc prohloubit aktuální ekonomická situace. Již v roce 2021 se setkalo se zdražováním sportovišť 37 % dotázaných. Kvůli vysokým cenám energiím k němu budou nyní přistupovat nebo již přistoupily všechny sportovní areály z partnerské sítě MultiSport a nejspíše téměř všechny v ČR. Na Čechy zároveň dopadá i vysoká inflace, takže vymýšlejí, na čem ušetřit.

„Úbytek pohybu v České republice je celospolečenský problém, který může současná situace hluboce prohloubit. Pohyb je totiž nedílnou součástí zdravého životního stylu a jeho nedostatek může vést k celé řadě zdravotních problémů. Češi se navíc podle průzkumů snaží spořit i na jídle. To bohužel v mnoha případech znamená, že se budou stravovat méně zdravě. V kombinaci s omezením sportovních aktivit to může vést k celkovému zhoršení zdravotního stavu české populace,“ upozorňuje nutriční terapeutka Šárka Knížková z 1. Lékařské fakulty UK.

Nedostatek pohybu platíme ze státní kasy 

Dopady úbytku pohybu v České republice mají velice konkrétní podobu. Celkové výdaje na zdravotní péči dosáhly již v roce 2020 hodnoty 526 miliard Kč, tedy přes 9 % HDP. Na jednoho občana tak vychází ročně přes 49 tisíc korun. Skoro 90 % této částky jde z veřejných zdrojů, přes 60 miliard korun ročně zaplatí samy domácnosti.

„Pokud by měli Češi více pohybu, bylo by možné snížit náklady na zdravotní péči o 25 až 30 procent. Ušetřili bychom tedy cca 150 miliard korun. Česká republika má velmi vysokou spotřebu léků na obyvatele a také nejvyšší frekvenci návštěv lékařů v Evropě. Větší míra pohybu by mohla snížit užívání léků až o třetinu. Nedostatek pohybu je zároveň jednou z hlavních příčin celé řady vážných nemocí. Třeba riziko infarktu je podle studie z roku 2015 možné snížit až o 35 procent, pokud budeme každý den deset minut cvičit,“ komentuje profesor Václav Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.

Náklady na zdravotní péči rostou i kvůli tomu, že v Česku za posledních 20 let zhruba o pětinu přibylo lidí trpících obezitou. U těch je podle Bunce až 80% pravděpodobnost, že se stanou diabetiky 2.typu a hypertoniky. Diabetiků (2.typ DM) je aktuálně v České republice zhruba jeden milion.

Starost o vlastní zdraví přitom není podle výsledků MultiSportu tím, co by Čechy motivovalo k pohybu. Ubývá totiž lidí, kteří cvičí kvůli lepší kondici nebo aby lépe vypadali. Stále více Čechů naopak sportuje kvůli snížení stresu nebo aby se cítili psychicky lépe. Nejčastěji jim naopak v pohybu brání nedostatek času nebo motivace. Příliš nabitý program uvádí jako překážku 59 % dotázaných, slabou vůli ještě o jeden procentní bod více.

„Podpora sportu je v současné době nesmírně důležitá. Jasně se totiž ukazuje, že pokud budeme šetřit právě na zdraví a pohybu, draze za to zaplatíme. Proto se snažíme Čechy motivovat ke cvičení a zároveň podporujeme sportoviště, aby přečkala současné obtížné období a lidé měli i nadále dostatek míst, kam si jít zasportovat. Ať už kvůli zdraví, nebo aby si třeba jenom zlepšili náladu,“ uzavírá Rech.

Související