
Martin Trávník: Bolí vás záda? SM systém vám pomůže
- 23
- 9
Martin Trávník vystudoval obor fyzioterapie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Zajímá se především o propojení těla a psychiky. Martin působí v pražském Centru zdravých zad a věnuje se individuálním terapiím, rehabilitacím, masážím, SM systému jak individuálnímu, tak skupinovému, ale i odblokování stresů a výživě.
Co je SM systém?
Správný název je SPS (běžně užívaný název SM systém) – spirální stabilizace páteře. Cvičení SPS vychází z dlouhodobého pozorování a praxe pana MUDr. Richarda Smíška. Jedná se o kompenzační a regenerační cvičení určené téměř pro kohokoliv. Toto cvičení vychází z předpokladu, že naše tělo má dva stabilizační systémy, které se vzájemně doplňují. Jsou jím vertikální a spirální stabilizační systém. Vertikální používáme převážně vsedě a ve stoji a ten spirální zase při chůzi a běhu.
Pro koho je cvičení určeno?
SM systém je pro každého. Je to cvičení, které je vhodné jako kompenzace pro zdravé lidi, 20 minut denně je skvělá kompenzace z osmihodinového přetížení v kanceláři za stolem. Je to výborná regenerace a léčba při výhřezu meziobratlového disku (plotýnky) bez operace, u dětí napraví špatné držení a předejde skolióze a u starších zmírní obtíže při skolióze. SM systém nabízí také výtečnou kompenzaci u sportovců, je vhodný téměř pro jakýkoliv sport.
Jak vzniká bolest zad?
V našem životě převažuje právě statická pozice-sezení. Zhruba
od šesti let, kdy nás poprvé posadí do školních lavic, je vertikála přetížena. Výsledkem jsou bolesti, špatné držení těla, skoliózy, výhřezy meziobratlových disků (plotýnky) a navázané potíže s pohybovým aparátem. Problémy nemusí být jen se zády, ale se všemi částmi našeho těla – s koleny, rameny, kyčlemi, kotníky atd. Důležité je uvědomit si, že většina potíží nevznikla teď, ale pracujeme na nich dlouhodobě. To, co určuje, jak na tom budeme v budoucnu, je to, co děláme často a dlouho. Důležité je si uvědomit, že kosti ani meziobratlové plotýnky nebolí. Bolí měkké struktury, prostě to, kde jsou nervová zakončení. Pokud tedy něco přetížíme, začnou nám receptory vysílat do mozku signál: POZOR NEPŘETĚŽUJ!!! Vyřešíme-li to lékem proti bolesti, uděláte to nejhorší, co můžete. Bylo by lepší si jít zacvičit.
Co nás čeká na SM systému?
Vyrazíte-li poprvé na cvičení SPS (SM systém), nečekejte, že to hned půjde. Je potřeba vydržet a překonat nudné základy, pak cvičení přinese ovoce. Vždy doporučuji cvičit se zkušeným terapeutem, protože vás opraví. Pokud má někdo zdravotní potíže, nevyhne se dříve nebo později individuální lekci s terapeutem. Doporučuji jít za odborníkem co nejdříve. Většinu klientů se u nás
v Centru zdravých zad snažíme zařadit do skupinových lekcí. Postupně se naučíte složitější cviky i v rychlejším provedení. Cvičení SPS (SM systém) je i zábavné a můžete ho využívat jako aerobní trénink nebo trénink posilování. SPS (SM systém) cvičí i dvojnásobný mistr světa v naturální kulturistice František Hofman.
Jak začít? Jak dlouho a jak často musím cvičit, aby to mělo nějaký efekt?
Začít můžeme několika způsoby. Záleží, jaké máte potíže. V našem centru nabízíme několik možností. První z nich je ukázková lekce, což znamená, že jste nikdy nedrželi gumu v ruce. Přijdete se na nás podívat, vysvětlíme vám, o čem cvičení je, ukážeme základní principy a vyzkoušíte si základní cviky. Na závěr hodiny, vám terapeut řekne, jaký postup je pro vás nejvhodnější. Pokud víte, že máte výhřez, skoliózu nebo jiné potíže, pak je nejprve potřeba začít individuální hodinou s terapeutem. Další možností je zkusit hodinu pro začátečníky – nebuďte zklamaní, pokud to poprvé nepůjde, případně se na konci hodiny domluvte s terapeutem na dalším postupu. Poslední variantou je vyrazit na Základní kurz SPS – nepravidelně pořádané víkendové kurzy. Výhodou je, že se naučíte základních 11 cviků správně a zároveň pochopíte co, proč a kdy cvičit.
Za jak dlouho pocítíme nějakou změnu?
Pokud začnete cvičit správně, pravidelně a intenzivně podle nastavení terapeuta, tak efekt většinou přichází velmi rychle. U někoho v řádech dnů, ale může to trvat i několik týdnů až měsíců. V naší praxi jsem neviděl nikoho, kdo by při správném, intenzivním a pravidelném cvičení neměl pozitivní efekt. Problém je většinou jinde, to ale málo klientů přizná.
Rada na závěr: Nejlepší je cvičit alespoň 20 minut denně doma a alespoň jednou týdně si zajít na cvičení se zkušeným terapeutem.
Vyrazte do Centra zdravých zad nebo si najděte sportoviště ve vašem okolí, které nabízí SM systém. Více najdete na www.multisport.cz!
Související

Prodlužte si s námi léto! Kromě běžných letních aktivit s MultiSportkou na vás čeká…

Přemýšlíte, že do svého života zařadíte jógu, ale potřebujete se trochu zorientovat v její…

Tentokrát jsme se sešli s Petrem Koukalem, českým badmintonistou. Petr je devítinásobným mistrem České…