
Jak v zimním období dobít baterky?
- 9
- 12
V sychravých a chladných zimních dnech je potřeba tělu dodávat dostatek energie. Přizpůsobit období také jídelníček a předcházet nachlazení a chmurné zimní náladě.
Na co bychom se měli zaměřit a co by v jídelníčku nemělo chybět? I když v zimě není takový výběr sezónního ovoce a zeleniny, neměli bychom na sezónnost zapomínat. V obchodech bychom měli hledat především jablka, hrušky, cibuli, česnek, celer, petržel, mrkev, červenou řepu, dýně, batáty, brambory, zelí. Většina těchto potravin je českou superpotravinou, která obsahuje zdraví prospěšné látky v koncentrovaném množství. Zelí je také zdrojem probiotických bakterií, které pozitivně působí na trávení. Červená řepa má také spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Je plná vitamínů skupiny B a C. Z minerálů pak obsahuje vápník, draslík a železo. Omezit bychom měli nákup rajčat, paprik, salátových okurek, malin, jahod, meruněk a dalšího letního ovoce či zeleniny. To v sobě nemá zdaleka tolik vitamínů a zdraví prospěšných látek jako v období, kdy u nás dozrávají. Chuť navíc není tolik valná.
Tělu ve studených dnech prospějí teplé pokrmy. Na snídani si dopřejte např. teplá míchaná vajíčka s kváskovým chlebem. Jako sladkou verzi snídaně vyzkoušejte např. pohankové palačinky, domácí ovesné kaše či ovocný crumble. Tato jídla nastartují úspěšný pracovní den. Na oběd či večeři ochutnejte husté teplé polévky. Po náročném dni v práci jistě každý ocení hustou polévku z kořenové zeleniny, domácí cibulačku či krémovou dýňovou polévku. Teplé saláty z grilované zeleniny jsou lehkou verzí odpoledních jídel.
Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim. Ledové limonády a drinky vyměňte např. za různé druhy čajů. Ráno si dopřejte kvalitní černý či zelený čaj, který je přírodní antioxidant. V průběhu dne si připravte domácí šípkový čaj, který je bohatým zdrojem vitamínu C. Šípky, které si můžete při procházce sami nasbírat, obsahují více vitamínu C než např. citrusové plody. Šípkový čaj pomáhá i např. při léčbě zánětu močových cest či kašli. Čaj z čerstvého zázvoru také přívětivě podpoří pitný režim. Navíc může pomáhat
při léčbě různých druhů nevolností. Smíchejte rakytníkovou šťávu s lžičkou medu a dostanete výbornou limonádu. Rakytník podporuje náš imunitní systém a pozitivně působí proti nachlazení a stresu. Večer zkuste různé směsi bylinek. Klidný spánek podpoří např. čaj heřmánkový, meduňkový či kontryhel, který pozitivně působí na trávení.
Během týdne si dopřejte pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Procházky v přírodě jsou také pro zdraví velice přívětivé. Nezapomínejte ani na relax a odpočinek např. v podobě masáží či saun. Dostatečně a kvalitně spěte.
Kristýna Rybovičová, event koordinátorka
Související

Jak na vánoční (zlo)zvyky nám poradí nutriční terapeutka Šárka Knížková Vánoce pomalu ťukají na…

Po zimním období se dny čím dál více prodlužují, sluneční paprsky jsou intenzivnější a…

Velikonoce jsou již za rohem a je nejvyšší čas se začít připravovat. Čeká nás…