fbpx
Zpět

„Nezáleží na tom, jak jíte od Vánoc do Silvestra, ale na tom, jak se stravujete od Silvestra do Vánoc.“

  • 15
  • 12

Jak na vánoční (zlo)zvyky nám poradí nutriční terapeutka Šárka Knížková

Vánoce pomalu ťukají na dveře a s ním i čas rodinné pohody, dárků, pohádek a samozřejmě jídla. Spoustu lidí se strachuje již dopředu, jak budou smutně koukat na vosí hnízda a do toho pojídat svoje fit cukroví, jiní se zase zděsí až na Nový rok stoupnou na váhu. Je to ale opravdu potřeba? Pojďme se podívat, co může vést k přejídání na Vánoce a jak se s tím vším poprat, abychom si Vánoce užili.

Prvně se zaměřme na množství. Během jídla se mnohokrát nesoustředíme na příjem potravy, nýbrž na spoustu věcí okolo – televizi, notebook, telefon – a nevnímáme tak signály, které nám naše tělo vysílá. Zkusme ale pro jednou tyto rušivé elementy odstranit – Císařův pekař poběží během Vánoc ještě čtyřikrát. Jezte v klidu u stolu a možná budete překvapeni, jak brzy vám své tělo pošle signál, že už má dost. A teď je na nás, co s tímhle signálem uděláme. Vánoční jídla jsou skvělým symbolem určité pohody, ale opravdu musím ke snídani sníst tu vánočku celou? Vždyť ona jistě zbude i k odpolední kávě.

Nicméně pokud již k přejedení dojde, není potřeba si nic vyčítat, a už vůbec ne se trestat odpíráním dalšího jídla. Povede to akorát k tomu, že se nekontrolovatelné přejídání dostaví dříve či později znovu. Úmyslné vyvolávání zvracení či užívání projímadel nechme také stranou, to napáchá v našem těle mnohem větší škody než přejedení. Na místě je zvolit si jako další chod něco lehkého, bez většího množství tuku a zaměřit se na adekvátní příjem bílkovin a zeleniny. Je dobré se jít trochu projít, ale ne běžet maraton s cílem spálit všechny kalorie.

Člověk má tendenci okamžitě kontrolovat účinky přejedení. Břicho je nafouklé, to je celkem normální, je tam spousta jídla. Většina z toho se stráví a zase odpochoduje. A co ta zvýšená hmotnost? Tělo si s větším přísunem potravy musí nějak poradit a většinou to vyřeší tím, že zadrží vodu. Ale opět se jedná o přechodný stav.

V poslední době se stalo doslova hitem fitness cukroví neboli zdravé verze klasických vánočních pochoutek. První věc je, že tyto rádoby zdravé verze vůbec nemusí být moc fit. Cukr se v nich například nahradí datlemi, nicméně přestože se jedná o přírodní zdroj cukru, stále je to cukr. Máslo bývá nahrazeno tím arašídovým, což je určitě zlepšení z pohledu množství (ne)nasycených mastných kyselin, ale pořád se jedná o koncentrovaný zdroj tuku. Paradoxem bývá, že fitness cukroví má stejnou, mnohdy i vyšší kalorickou hodnotu než běžné vánoční cukroví. Často se dostaví i pocit, že když je to zdravé, může se toho sníst o to více. A navíc ruku na srdce – fit perníčky se klasickému českému medovému perníku prostě nevyrovnají.

Jak je to s těmi čtyřmi kousky cukroví na talíři? Z mého pohledu zbytečnost, stejně jako fitness cukroví. „No jo, ale já, kdybych si to nenapočítala, nejedla bych nic jiného!“ A teď vážně. Dokážete si reálně představit jíst den za dnem jen a jen cukroví? Myslím, že po jednom, maximálně dvou dnech už byste tu krabičku plnou pokladů nemohli ani vidět. Určitě si nic neodpírejte a nezakazujte, akorát by to vedlo k mnohem větší touze po cukroví a uzobávání, až by se to mohlo vymknout kontrole. Naopak když si s mírou dopřejete, je zde velká pravděpodobnost, že po “zakázaném ovoci” nebudete tolik bažit.

Vánoce jsou jednou za rok, svátky klidu a míru nejen v duši. A stejně, jako vás týdenní dieta po hříšném roce nespasí, stejně tak Vánoce nezkazí vaši celoroční píli a snahu. Neznamená to, že byste museli začít opět od nuly. Nezáleží na tom, jak jíte od Vánoc do Silvestra, ale na tom, jak se stravujete od Silvestra do Vánoc. A trošku povolená uzdička rozhodně neznamená, že musíme na zdravý životní styl zanevřít! I během Vánoc můžeme konzumovat dostatek zeleniny, vlákniny a adekvátně se hýbat – protože přece jen je přes ty Vánoce i více času pro pohyb. Je skvělé vědět, jak to má být všechno správně, ale je důležité se z toho nezbláznit a nemít zbytečný stres.

A tak vám s MultiSportem přejeme krásný vánoční čas!

Související