fbpx
Zpět

Druhy jógy a jak si vybrat tu, která sedne právě vám

  • 24
  • 3

Přemýšlíte, že do svého života zařadíte jógu, ale potřebujete se trochu zorientovat v její nabídce? Jóga rozhodně není jen válení se na karimatce a dělání „ooommm“. Některé její druhy jsou velice náročné. Jóga vám může pomoci při boji s únavou a stresem, zlepšení držení těla nebo třeba i zvýší vaše sebevědomí. Než se vydáte na jógu, tak si promyslete, co od cvičení očekáváte a jaké jsou vaše fyzické možnosti. A jaké druhy tedy máme a jak si mezi nimi vybrat?

Hatha jóga

Hatha jóga je ideální do začátku, ale ani pokročilý jí nepohrdne. Řadí se spíše mezi mírnější styl. Na lekci vás čeká úvodní a závěrečná relaxace, dechové cvičení, průpravné cviky a také strávíte delší dobu v jednotlivých ásanách neboli pozicích. Mezi nimi jsou krátké pauzy pro zklidnění a uvědomování si účinků pozic. Nováčkům doporučujeme zvolit spíše lekci pro začátečníky či jemnější verzi. Ta bývá v rozvrhu studia označena například hvězdičkami.

Power jóga

Power jóga vychází z Hatha jógy. Je fyzicky náročnější, protože je zaměřena spíše na posilování a protahování. Lekce zpravidla začínají několika pozdravy slunci. Pozice se dynamicky střídají a klade se důraz na sílu. Obecně je tato jóga oblíbená u mladších lidí, kteří se chtějí pořádně zapotit. Lekce není nejvhodnější pro začátečníky, většinou se jde přímo z pozice do pozice a ásany se příliš nevysvětlují.

Ashtanga jóga

Jedná se o systém ucelených sestav. Pro tyto lekce jsou charakteristické plynulé přechody mezi pozicemi. V ásanách se setrvává několik dechů. Na lekci si vyzkoušíte i stoje na hlavě, na rukou nebo třeba most. Lekce je vhodná spíše pro lidi, kteří mají rádi výzvy a dynamiku pohybu. Je běžné, že lektorka napomáhá s pozicemi.

Kundalini jóga

Spojuje v sobě kompletní systém cviků, sestav, dýchání, meditací a filozofie. Jedná se o cvičení, které je jak klidné, tak i dynamické a fyzicky náročné. Kundalini jóga učí vnímat své tělo, pocity a emoce. Zátěž si přizpůsobí každý sám podle své úrovně a momentálního zdravotního a psychického stavu. Je vhodná pro všechny, kteří se chtějí cítit lépe fyzicky i psychicky.

Související