fbpx
Zpět

Chcete pro děti to nejlepší? Naučte je sportovat, radí nutriční terapeutka Šárka Knížková a trenérka Nikola Bartáková

  • 20
  • 4

Sport a pohybová aktivita obecně má na náš organismus řadu příznivých účinků. První, co každého asi napadne v souvislosti se sportem, je prevence obezity, neboť pohyb nám pomáhá zvýšit energetický výdej. Mimo prevenci se však spolu se stravou jedná i o velmi účinnou léčbu obezity a dalších projevů metabolického syndromu. Sport zvyšuje citlivost buněk k inzulinu a hraje tak hlavní roli v léčbě i prevenci diabetu 2. typu (cukrovky). Aktivní život také zlepšuje lipoproteinový profil. Zjednodušeně řečeno můžeme pohybem ovlivnit hladinu celkového cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. Jejich zvýšené hodnoty jsou velmi častým problémem současné populace.

Zároveň díky zatížení jednotlivých svalových skupin dochází k nárůstu svalové hmoty, což zlepšuje kvalitu života i prognózu řady onemocnění. S pohybem souvisí i zlepšení celkové koordinace, což může prospět zejména starší populaci.

Jmenuji se Šárka Knížková a jsem vystudovaná nutriční terapeutka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Pohyb mě provází od dětství doslova na každém kroku a je nedílnou součástí mého života. Vystřídala jsem nespočet sportů a den bez očekávané dávky endorfinů si už ani nedokážu představit. I proto se specializuji především na výživu (nejen vytrvalostních) sportovců. Jsem přesvědčena, že vyvážená strava spolu s fyzickou aktivitou jsou tou nejlepší prevencí mnoha onemocnění. Věřím, že pozitivní přístup k jídlu a pohybu se formuje již v dětství, a je tedy důležité pomáhat dětem osvojit si správné návyky už odmala. A hlavně, zdraví malé ratolesti je pro rodiče to nejdůležitější na světě a může tak být tou největší motivací v cestě za lepším já.

Fyzická aktivita stimuluje a pomáhá rozvíjet náš kardiovaskulární neboli srdečně-cévní systém. Při námaze dochází k posílení srdeční činnosti, zvýšení srdečního objemu a síly srdečního stahu, a neméně pozitivně je ovlivněn i dýchací systém v podobě zvýšení kapacity plic a využití kyslíku. Pohyb pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku a může snížit riziko srdečních příhod (například infarktu myokardu) až o polovinu.

Mezi méně známé výhody pohybové aktivity patří ovlivnění našeho kostního zdraví. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje vstřebávání vápníku ze střev, a tudíž pozitivně působí na hustotu kostní hmoty. Sport v průběhu celého života tak funguje jako účinná prevence osteoporózy.

Pohyb má vliv i na naše psychické zdraví, neboť pomáhá snižovat psychické vypětí a díky vyplavování endorfinů má prokazatelný vliv na zlepšení nálady a duševního rozpoložení. Snižuje také agresivitu a zlepšuje kvalitu spánku.

Sport mimo jiné redukuje výskyt kyslíkových radikálů, čímž dochází ke snížení míry oxidačního stresu. Fyzická aktivita tak nepřímo ovlivňuje vznik například aterosklerózy, chronických plicních onemocnění, ale i některých maligních nádorových bujení.

Pravidelný pohyb zlepšuje celkový fyzický stav a snižuje úmrtnost z nejrůznějších příčin.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pohyb střední intenzity po dobu 30 minut alespoň 5x týdně nebo 20-25 minut aktivity ve vysoké intenzitě alespoň 3x týdně. Tato doporučení fungují jako doplněk k běžným denním aktivitám, které trvají kratší dobu (například chůze do práce, na nákup atp.)

Pod slovem sport si však spoustu osob představí pouze běh nebo posilovnu a ježí se jim při tom vlasy. Důležité je si ale říct, že každý pohyb se počítá! Vyzkoušet lze například jógu, lezení, inline brusle, tanec, pilates, plavání, ale součástí aktivního života mohou být i procházky do přírody či práce na zahradě. Možností je v dnešní době spoustu a určitě každý najde něco, co ho bude naplňovat a bude to pro něj to pravé ořechové.

Problémem dnešní doby je stále se zvyšující procento dětí s nadváhou a jejich snížená fyzická aktivita. Vyšší hmotnost u dětí je rizikovým faktorem rozvoje mnoha onemocnění v pozdějším věku. Je tedy důležité vést děti k pohybu již od útlého věku a učit je zdravým stravovacím návykům. Pohyb by měl být každodenní součástí dětského režimu, děti by se měly hýbat alespoň hodinu denně. Může se klidně jednat jen o nějakou procházku či výlet. U starších dětí je vhodné najít nějaký sportovní koníček, na který budou pravidelně docházet. Důležité je s dítětem komunikovat, zda ho sport baví a cítí se v kolektivu dobře. Pohyb by neměl být nucený. Pokud dítě vyjadřuje nechuť k danému sportu, je nejlepším řešením vybrat společně jiný sport, který ho bude opravdu bavit.

Pro děti chceme vždy jen to nejlepší, a tak cesta za jejich zdravějším životem může být startovní čárou i pro rodiče. Mohou například trávit společně aktivní víkendy, kdy vyrazí na nějaký pěší výlet, kolo nebo koloběžku. Mnoho dříve aktivních lidí končí se sportem právě kvůli rodinným záležitostem a dochází u nich následně k nárůstu hmotnosti, a případně výskytu dalších přidružených onemocnění. Aktivně strávený volný čas s rodinou tak bude přinášet ovoce pro obě strany – jak pro rodiče, kterému se rázem zlepší kvalita života, tak pro dítě, které se odmala bude učit, že pohyb je přirozenou součástí života. Je prokázáno, že děti, které jsou ke sportu vedeny od útlého věku, se spíše hýbají i v dospělosti a méně trpí obezitou. Platí zde pravidlo, že „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“.

Jmenuji se Nikola Derka Bartáková, vystudovala jsem Sportovní management na TUL Liberec a FTVS Praha. Pohyb mě v mnoha podobách provází celý život, ať už jako aktivního sportovce nebo trenéra. S postupem času se více věnuji zdravotnímu a fyzioterapeutickému cvičení nejen u dospělých, ale i dětí. Hodně se zaměřuji i na diastázu a bolesti zad, které dnes vidím jako nový civilizační problém. Energie tréninku u dětí je naprosto odlišná, a i když to nevypadá, často právě děti nás mohou mnoho naučit. Zastávám názor, že naše tělo je nejlepší posilovnou.

V posledních letech byl zaznamenán výrazný pokles pohybu a sportování u dětí. Všimla jsem si i v řadě dětských sportovních kroužků, kde působím, že mnoho dětí se již po covidu ke sportu nevrátilo. Důvody byly různé, mnoho z nich i výrazně přibralo a styděly se, některé si našly jiné zájmy v podobě PC, playstationů apod.

Celkově mi přijde, že v poslední době vymizel přirozený pohyb. Dříve děti trávily hodně času venku, lezly po stromech, skákaly gumu, panáka, hrály klepáč, bábu aj. Při všech těchto, ale i jiných aktivitách, se rozvíjel přirozený pohyb, proto nevadilo, když maminka na parapet položila pekáč s upečenými buchtami, po kterých se během odpoledne jen zaprášilo. Všechnu přijatou energii totiž děti spolehlivě vyběhaly.

Dnes málokdy vidíme, že by si děti vzaly míč a šly si za dům zakopat. Tyto aktivity, jako je fotbal za domem nebo hokej na rybníku, se ve velkých městech zcela vytrácí. Častěji se s nimi setkáváme hlavně v menších městech nebo na vesnicích.

Mnoho dětí má dnes třeba i dva kroužky denně, ale vždy se jedná o řízenou činnost, řízený pohyb. V horším případě už vidíme i od útlého věku jednostranné zatížení, které mnohdy není ani kompenzováno.

Největší hnací motor

Největší hnacím motorem pro děti jsou rodiče. Děti jsou jako houby. Často a rády napodobují, co vidí kolem sebe, a hlavně u rodičů. Málokdy se stane, že pokud má dítě aktivního rodiče, který s ním od útlého věku podniká cyklovýlety v dětské sedačce, vyráží do hor, do bazénu apod., bude mít doma pecivála.

Velkou roli hraje i motivace. Dětem bychom pohyb neměli zprotivit. Aktivity bychom jim měli nabízet postupně a podporovat je v tom, co baví přímo je samotné a co si samy vyberou. Často vidím ambiciózní rodiče, jak malé děti drilují na kole, aby konečně jely, křičí na ně, vztekají se. Celé tohle divadlo vede jen k tomu, že dítě si ke kolu vybuduje odpor na roky dopředu.

U větších dětí jsou potom velikým strašákem rodiče na tribunách nebo střídačkách. Ráda říkám, že je hezké pochválit, když se daří, ale ještě více bychom měli hledat pozitiva např. i po prohraném zápasu.

Motivujte děti k přirozenému pohybu. V současné době můžete za pomoci moderních technologií připravit nějakou hru (např. vymyslete slovo, symbol, cíl a vyběhněte jej v prostoru, lese, louce atd.).

Často vidím, že odměnou dětem bývají sladkosti, zmrzlina a jiné dobroty. Nabídněte jim jako odměnu pocit dobře odvedené práce, doma vyrobeného diplomu, medaile, zážitku a podobně.

Skvělým tipem pro zapojení celé rodiny je velice oblíbená šipkovaná, kterou si každý může připravit na míru (jak délku trasy, tak i samotné úkoly). Nebojte se trávit společný čas venku.

 

Zajímá vás, jak sportují české děti?

Přečtěte si podrobnější data v naší publikaci MultiSport Index.

Související